nasir.gen.tr https://www.nasir.gen.tr Nasır, Nasır Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, nasir.gen.tr Wed, 11 Jan 2017 00:00:00 +0000 Fri, 24 May 2019 00:00:00 +0000 60 Nasır Taşı https://www.nasir.gen.tr/nasir-tasi.html Thu, 15 Nov 2018 03:09:30 +0000 Nasır taşı, yöresel olarak köpük taşı, hasır taşı, sünger taşı, topuk taşı, ponza taşı gibi isimlerle bilinen ponza taşından elde edilmiş % 100 doğal bir taştır. Genellikle farklı şekillerde ve beyaz, kirli beyaz gibi Nasır taşı, yöresel olarak köpük taşı, hasır taşı, sünger taşı, topuk taşı, ponza taşı gibi isimlerle bilinen ponza taşından elde edilmiş % 100 doğal bir taştır. Genellikle farklı şekillerde ve beyaz, kirli beyaz gibi renklerde olan nasır taşı, lavların üst katmanında meydana gelen hafif bir camdır. Oldukça uygun fiyatlara satılır. İri ve ufak taneli olanları vardır. Nasır taşının geçmişi Antik Yunan'a kadar inse de, ilk defa Amerika'da 1800 yılında bulunmuştur. Ülkemizde de 1988 yılından beri üretimi yapılan bir üründür. Piyasada satılan her nasır taşı gerçek değildir. Nasır taşının ponza taşından üretilmiş olanlarına rağbet etmelisiniz. Bunlar son derece doğal olup, volkanik faaliyetler sonucunda oluşur. Yapısı gereği yani gözenekli olduğundan suyu emmez, hijyenik olur. Oluşumunda yüksek derecede ısı etkili olduğu içinde, sağlığınızı olumsuz etkileyecek maddeler barındırmaz. Zamanla çürümesi, bozulması söz konusu değildir.

Nasır taşı hangi alanlarda kullanılır

Nasır taşı diye bilinen ponza taşının en önemli kullanım alanı binalarda yalıtım amaçlı, bahçe düzenlemesi, peyzaj çalışmalarında olur. Bunların dışında kot taşlaması, lastik kauçuk imalatı, sıvı sabun imalatı, silgi yapımında, karlı yollarda taşıma amaçlı, kedi dışkısının temizliğinde, parlatma için, seramik killerinde dolgu amaçlı kullanılır. Bu kadar geniş bir kullanım alanına sahip olan nasır taşı genel cilt bakımında, ciltteki ölü hücrelerin temizlenmesi için ve nasır temizliğinde de yaygın şekilde kullanılır.

Nasır taşı ciltte nasıl kullanılır

Nasır taşının en fazla kullanıldığı alan ayaklardır. Bunun nedeni topukların zamanla kuruması ve bölgede sert bir katman oluşmasıdır. Nasır taşı topuk temizliğinde olduğu kadar dirsekler içinde kullanılabilir. Bu alanlarda oluşan nasır oluşumlarının temizlenmesi için ideal bir üründür. Kullanım öncesinde nasırlı alanın 5-10 dakika ılık suyla yumuşatılması gerekir. Ardından nasır taşını bölgeye sürterek temizliği yapabilirsiniz. Nasır taşını banyodan sonra da kullanabilirsiniz. Cilt ne kadar yumuşarsa nasır taşı daha etkili bir temizlik yapacaktır. Kullanım sırasında nasır taşını da ıslatmanız cildin tahriş olmasına engel olup, taşın kaymasını kolaylaştırır. Bölgedeki ölü deriler temizlendiğinde, nasır taşı ile ovmaya son vermelisiniz. Devam ederseniz cildinizi tahriş edebilirsiniz. Bu uygulamayı nasır oluşmuş olan parmak aralarında ve diğer alanlarda da yapabilirsiniz. Nasırı temizledikten sonra da cildinizi durulayın ve kurutun. Ardından uygun bir nemlendirici krem sürmeyi ihmal etmeyin. Nasır taşı kullanımınız bitince ılık su ve bir diş fırçası yardımıyla temizlenmelidir.
]]>
Nasıra Ne İyi Gelir https://www.nasir.gen.tr/nasira-ne-iyi-gelir.html Thu, 15 Nov 2018 10:22:54 +0000 Nasıra ne iyi gelir, nasır aslında vücudumuzun bir korunma mekanizmasıdır. Herhangi bir tahriş, baskı durumunda ciltte bunlara maruz kalan yerlerde kalınlaşma meydana gelir. Bu sorunu en fazla ayaklarda yaşarız. Her ne kadar nasır Nasıra ne iyi gelir, nasır aslında vücudumuzun bir korunma mekanizmasıdır. Herhangi bir tahriş, baskı durumunda ciltte bunlara maruz kalan yerlerde kalınlaşma meydana gelir. Bu sorunu en fazla ayaklarda yaşarız. Her ne kadar nasır koruma amaçlı oluşsa da, ilerleyen zamanlarda baş edilemez bir hale gelebilir. Hem görsel olarak, hem de verdiği rahatsızlık nedeniyle nasırdan kurtulmanın yollarını ararız. Bu yüzden çeşitli yöntemlere başvurulur. Fakat nasırın temizlenmesi, yok edilmesinin yanında nasır oluşmasına neden olan etkenlerinde ortadan kaldırılması gerekir. Aksi halde aynı bölgede yeniden nasır oluşmasına engel olamayız. Bu yüzden dar ayakkabılar giymekten, ağır taşımaktan, sürtünmeden, yüksek topuklu ayakkabılar giymekten kaçınmalıyız. Nasıra ne iyi gelir, nasır nasıl tedavi edilir bu konuda sizlere tavsiyelerimiz olacak. Bu yöntemler sayesinde nasırdan daha kolay kurtulabilirsiniz.

Nasıra ne iyi gelir

Nasır bantları: Nasır kişiler için önemli bir sorun olsa da, tedavisinde öncelikle nasır tanısının iyi yapılması gerekir. Bazı hallerde iltihaplı oluşumlarda böyle sert görünümde olup, nasır gibi algı yaratabilir. Eğer oluşumun nasır olduğu belli olursa, kolay yöntemlerle cilt yüzeyinde birikmiş olan ölü hücrelerden kurtulabilirsiniz. Eczanelerden kolayca temin edeceğiniz reçetesiz satılan salisilik asit içeriği bulunan nasır bantları yardımınıza koşacaktır. Nasırın olduğu bölgeye yapıştırılan bu bantlar içeriğindeki asit sayesinde nasırı yok edecektir. Ancak bu bantların kullanımında dikkatli olmalısınız. Hatalı yerlerle temas ettiği takdirde cildinizdeki sağlıklı dokunun da zarar görmesi mümkündür. Aynı zamanda ciltte alerjik etkiye yol açabilirler. Doğru olarak kullanılırsa nasırın kısa sürede iyileşmesini sağlarlar.

Ponza taşı yani nasır taşı: Nasıra iyi gelen bir uygulamadır. Özellikle fazla ilerlememiş olan nasırın kolayca tedavi edilmesini sağlayan doğal bir yöntemdir. Banyodan sonra ya da nasır bölgesini 10 dakika kadar yumuşatarak nasır taşıyla ovalama faydalı olacaktır. Ciltte birikmiş olan ölü hücreler kolayca temizlenecektir. Nasır asla kesilmemesi gereken bir yapıdır. Bu ciltte enfeksiyona bile yol açabilir. Bu yüzden ciltten yüzeysel olarak hücrelerin arındırılması çok önemlidir. Elbette daha sonra da nasıra neden olan etkenin ortadan kaldırılması da gerekir. Bu şekilde temizlenen nasır yeri yeniden tahrişe, baskıya uğradığında tekrar oluşması daha kolay olur.

Limon: İçeriğindeki asit nedeniyle nasıra iyi gelecek bir bitkidir. Gece yatmadan önce limonu ortadan keserek nasırın üzerine kapatın. Bunun üstüne de bir bez bağlayın. Sabaha kadar nasırda kalan limon bölgenin iyice yumuşamasına yardımcı olacaktır. Ertesi gün nasırı ponza taşıyla ovarak yok edebilirsiniz. Limon suyunu toz halindeki meyan kökü ile karıştırarak nasır üzerine sürebilirsiniz. Bu yöntemde birkaç def tekrarlandığı takdirde nasıra iyi gelecektir.

Kuru soğan: Közlenmiş bir kuru soğanı nasırın olduğu bölgeye sarın. Bu uygulama haftada birkaç defa yapılırsa, nasır kendiliğinden düşecektir.

Domates: Bu sebzede asitli bir yapıya sahiptir. Bu nedenle gece yatmadan önce nasıra ortadan kesilmiş bir domates kapatın. Üzerine de bir bez bağlayın. Sabaha kadar domates nasırı iyice yumuşatacak ve kolayca düşmesine yardımcı olacaktır.

Tebeşir tozu: Nasır üzerine suyla karıştırılmış merhem kıvamına getirilen tebeşir tozu da sürülebilir. Bu uygulama nasırın tamamen düşmesine kadar yapılmalıdır.

Nasıra ne iyi gelir, nasır için salisilik asit, laktik asit içeriğine sahip tıbbi ve doğal ürünler kullanılabilir. Tedavide hedef nasırı oluşturan ölü hücrelerin temizlenmesidir. Tavsiyemiz nasırı erken aşamada tedavi etmeye çalışmanızdır.
]]>
Ayak Parmağındaki Nasır Nasıl Geçer https://www.nasir.gen.tr/ayak-parmagindaki-nasir-nasil-gecer.html Thu, 15 Nov 2018 19:32:59 +0000 Ayak parmağındaki nasır nasıl geçer, ayaktaki oluşan nasırlar genellikle yanlış basmadan dolayı, topuklu giymekten ya da kemikteki deformasyondan dolayı cilt içerisindeki sertleşmeden oluşmaktadır. Nasırlar genellikle ayak parm Ayak parmağındaki nasır nasıl geçer, ayaktaki oluşan nasırlar genellikle yanlış basmadan dolayı, topuklu giymekten ya da kemikteki deformasyondan dolayı cilt içerisindeki sertleşmeden oluşmaktadır. Nasırlar genellikle ayak parmaklarında, parmak aralarında, küçük parmak aralarında daha fazla görülmektedirler. Yumuşak dokulu nasırlar ve sert dokulu nasırlar diye iki çeşide ayrılmaktadırlar. Yumuşak dokulu nasırlar genellikle akıntılı ve ağrılı olan nasırlar ve daha çok parmak aralarında görülürler. Nasırların oluşumunu engellemek için ayakkabı seçiminin daha dikkatli yapılması gerekmektedir. Ortopedik ayakkabı seçmek nasır oluşumunu azaltmaktadır.

Ayak parmağındaki nasır, ayak parmağındaki nasırın oluşumu gözle görülebilmektedir. Öncelikle parmakta nasırın oluşacağı yerde bir sertlik bir şişlik oluşur. Sonrasında sarımtırak bir renk ile nasır olan yer kendini belli etmeye başlar. Ağrılı bir durum söz konusu olabilir. Nasır oluşan bölgenin altındaki kemiğe kadar nasır bölgesi sayılır. Nasır oluşan parmağın kemiğine kadar köklü bir şekilde nasırda siyah noktacıklar belirebilir. Bu siyahlık iplik iplik olup kemiğe kadar dayanmaktadır. Nasır oluştuktan sonra tedavi süreci biraz zaman alacaktır. Çünkü nasırlı parmaktaki oluşan yara hemen üst görünen kısımda değildir, kemiğe kadar nasır oluştuğundan tamamen temizlenmesi zaman alır. Öncelikle nasırlı parmak ya da ayak tamamen temizlenmiş olmalıdır. İlaçla tedavi yöntemi uygulanmaya başlanmalıdır. Öncelikle nasırlı bölge sıcak suyun içerisinde bekletilerek nasırlı kısmın sertliği yumuşatılmalıdır. Sertleşme azaltılarak bir törpü veya ponza taşı yardımıyla nasırlı kısımdaki fazlalık alınmalıdır. Bu ayağı ve parmağı biraz olsun rahatlatacaktır. Sonrasında uygulanması gereken şey ya ilaç sürüp nasırlı bölgeyi dezenfekte edip kapatmak ve fazla üzerine basınç uygulamamak olur, ya da parmaktaki nasıra göre bir ayak pedi kullanılarak yine oradaki basıncı azaltarak dinlendirmek olacaktır. 

Ayak parmağındaki nasır nasıl geçer, eğer ki ilaç kullanılarak nasır tedavi edilememişse cerrahi  müdahale gerekebilir. Çünkü bazı nasırlar köklenmiş olabilir ve tam geçti derken yine nasır görünebilir. Böyle olduğunda da en güzel şey cerrahi müdahaleyle nasırın yakılması ya da doktor tarafından lokal anesteziyle ayak uyuşturularak törpüleme ya da nasırın cerrahi yolla temizlenmesi nasırı ortadan kaldıracaktır.
]]>
İbrahim Saraçoğlu Nasır https://www.nasir.gen.tr/ibrahim-saracoglu-nasir.html Fri, 16 Nov 2018 02:38:54 +0000 İbrahim Saraçoğlu nasır tedavisi kısa zamanda nasırın iyileşmesine ve uygulanan kürlerin sonuç alınmasına sebep olur. Nasır; vücudun geliştirmiş olduğu bir savunma yöntemidir. Derinin sürtünme ve baskı altında kal İbrahim Saraçoğlu nasır tedavisi kısa zamanda nasırın iyileşmesine ve uygulanan kürlerin sonuç alınmasına sebep olur. Nasır; vücudun geliştirmiş olduğu bir savunma yöntemidir. Derinin sürtünme ve baskı altında kalması sonucu bölgede meydana gelen kalınlaşmadır. Zamanla ölü deri hücreleri birikerek bir tabaka oluşmasına neden olur. İlerleyen dönemlerde nasırlı bölgede hücreler enfeksiyon kaparak, kişiyi rahatsız edecek kadar ağrı yapmaya başlar. Çok ciddi ağrılarda mutlaka doktora başvurmalısınız.

Nasır tedavisini uygulamadan önce nasıra neden olan etkenleri ortadan kaldırmak gerekir. Çoğunlukla kötü ayakkabı seçimleri sonucunda nasır meydana gelmektedir. Özellikle topuklu ayakkabı seçimi, dar ayakkabılar, ayağınızı rahatsız eden ayakkabılar tercih edilmesi nasır oluşumuna neden olmaktadır. Eğer ayakkabı nasır oluşumuna sebep oluyor ise hemen ayakkabı değişikliği yapılmalıdır.

İbrahim Saraçoğlu nasır tedavisi kürü için gerekli malzemeler;
 • 1 dilim ananas
 • 1 adet incir
İbrahim Saraçoğlu nasır tedavisi kürü hazırlanışı; 

Her iki meyvede nasır için kullanılmaktadır. İlk önce bir dilim ananas iki eşit parçaya bölünerek nasırın üzerine bir bant yardımı ile koyularak, sabitleştirilir ve bir gece bekletilir. Daha sonra nasırın üzerinden ananas alınarak, nasırlı bölge ılık su içerisinde 15 dakika bekletildikten sonra nasır bir ponza taşı ile hafif hareketlerle törpülenir. Daha sonra nemlendirici krem sürerek ayaklarınızı nemlendirin. Ananas tedavisi haftada iki veya üç kez uygulanabilir ve kısa zamanda nasırlı bölgenin çıktığını, iyileştiğini göreceksiniz.

Aynı zamanda taze incir meyvesi de nasırlı bölgeye uygulanabilir. Kuru incir nasır tedavisi için kullanılmamaktadır. 1 adet taze incir iki eşit parçaya bölünerek nasırlı bölgeye bir bant yardımı ile sabitlenir. Tüm gece boyunca nasırlı bölgede tutulur. Sabah olduktan sonra incir alınır ve 15 dakika ılık bir suda nasırlı bölge bekletilir. Daha sonra nasırlı bölge yavaş hareketlerle törpülenir. Hemen arkasından nemlendirici krem sürerek ayaklarınızı nemlendirin. Haftada 2 veya 3 kez uygulanması önerilmektedir. Kısa zamanda nasırın yok olduğunu göreceksiniz.

İbrahim Saraçoğlu nasır için kürleri uyguladıktan sonra kesinlikle nasırlı bölgenin kesilmemesi gerekir. Nasırlı bölgenin kesilmesi enfeksiyon oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Enfeksiyon kapma durumu daha büyük sağlık problemlerine sebep olmaktadır. Ayrıca kişiye daha çok acı vererek hareketlerin kısıtlanmasına neden olmaktadır.
]]>
Ayak Nasırı https://www.nasir.gen.tr/ayak-nasiri.html Fri, 16 Nov 2018 03:44:38 +0000 Ayak Nasırı; Nasırın oluşma sebebi ayakların kendisini koruyama almasından kaynaklı olarak meydana gelir. Ayaklarda oluşan aşırı baskı beraberinde bedenin kendisini korumaya almasına yol açmaktadır. Bu durum ise beraberinde Ayak Nasırı; Nasırın oluşma sebebi ayakların kendisini koruyama almasından kaynaklı olarak meydana gelir. Ayaklarda oluşan aşırı baskı beraberinde bedenin kendisini korumaya almasına yol açmaktadır. Bu durum ise beraberinde ayak nasırı oluşumuna sebep olmaktadır. Vücut kendisini korumaya alarak kalınlaşıp tepki vermesi neticesinde nasır oluşumu ortaya çıkar. Bu bakımdan nasır oluşumunu ayaklar gibi ağır yükleri taşıyan bölgelerde daha çok kendisini gösterdiğini söylemek mümkündür. Bedenin bütün yükünü taşıması sebebiyle ayak nasırı oluşumu toplumumuzda oldukça yaygın bir şekilde kendisini göstermektedir. 

Ayak Nasırı Oluşumuna Sebep Olan Etkenler

Bu soruna yakalanan hastaların bir takım hususlara dikkat etmemeleri beraberinde ayak nasırı oluşumuna neden olmaktadır. Bu hususların başında ise dar ve sıkı ayakkabıların kullanılmasını söylemek mümkündür. Gün boyunca kişi kendisini rahatsız eden bu ayakkabıları kullanması halinde nasır sorunuyla karşılaşması söz konusudur. Bu durum bayanlarda özellikle de yüksek topuklu ayakkabı kullanımıyla birlikte sık sık kendisini göstermektedir. Bu sebepten ötürü bayanların ayak nasırı sorununa karşı normal ve yumuşak ayakkabılar tercih etmeleri gerekmektedir. Hem erkeklerde ve hem de kadınlarda yanlış ayakkabı seçimi bu durumu tetikleyen etkenlerin başında gelmektedir. Bu bakımdan bireylerin ayak yapılarına ve büyüklüğüne göre uygun ayakkabılar seçmeleri oldukça önemli bir husustur. 

Bunun yanı sıra kişilerin özellikle de kumsalda yaşayan kimselerin sürekli olarak çıplak ayakla gezmeleri de bu rahatsızlığa yakalanmalarına neden olmaktadır. Aynı zamanda da ayaklarda meydana gelen deformasyonlar da ayak nasırı oluşumuna neden olur. Bazı kişilerde ise ayaklarının fazla kemik bulunması sebebiyle yine bu soruna neden olmaktadır. Son olarak yanlış yürümeler ve adım atmalar da bu soruna neden olmaktadır. Ani bir şekilde yapılan bir takım hareketler de ayak ağrılarına ve beraberinde ise ayak nasırı başlangıcına yol açabilir. Bu bakımdan hastaların daha dikkatli hareket etmelerini önermekteyiz.

Ayak Nasırı Tedavisi

Ayak nasırı oluşumu derinin giderek kalınlaşarak artık tedavi edilemez bir noktaya gelmesine yol açmaktadır. Bu sebepten ötürü ayak derisi daha kalınlaşmadan bir takım önlemler almak gerekmektedir. Özellikle de üst tabakanın temizlenmesi tedavi aşamasında yapılması gereken en önemli husustur. Bu tedavi yöntemi nasırların oluşma aşamasında yapılması halinde etkili sonuç alınabilir. Ancak ilerleyen süreçlerde bu yöntem de etkisini göstermeyebilir. Bu sebepten ötürü ayak nasırı sorununu erken fark etmek gerekmektedir. Nasırın yumuşatılması işleminde yumuşak derinin zarar görmemesi de oldukça önemli bir husustur. Sağlam bölgelere temas ettirilmesi halinde derinin mikrop kapması söz konusu olabilir. Yapılacak tedavide tek seferlik uygulamalar fayda vermeyebilir. Belirli araklıklarla bu yöntemin uygulanması gerekmektedir. Ancak ilerleyen ayak nasırı sorunlarında ise bu yöntemi uygulamak tehlikeli olabilir.  Bu duruma özellikle de şeker hastalarının daha çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca hastaların oluşabilecek olumsuz durumlara karşı doktorunun önermiş olduğu ağrı kesici ilaçları ve kremleri de kullanmaları gerekebilir.
]]>
Nasır Solüsyonu https://www.nasir.gen.tr/nasir-solusyonu.html Fri, 16 Nov 2018 10:34:17 +0000 Nasır Solüsyonu, özellikle insanların el ve ayaklarında oluşan inanılmaz acı veren nasırların tedavisinde kullanılan ve çok kısa sürede etkili olan bir ilaçtır. Nasırın oluşması çeşitli sebeplerden dolayı kaynaklanır Nasır Solüsyonu, özellikle insanların el ve ayaklarında oluşan inanılmaz acı veren nasırların tedavisinde kullanılan ve çok kısa sürede etkili olan bir ilaçtır. Nasırın oluşması çeşitli sebeplerden dolayı kaynaklanır özellikle ayaklarda oluşan ve uzun süreler insanın hayatını etkileyen nasırdan kurtulmak geliştirilen nasır solüsyonu sayesinde insanlar rahat bir nefes alması başlamıştır. Özellikle nasıl tedavilerinde kullanılan nasıl solüsyonu keskin kokusu ve yakıcı bir özelliği olan solüsyon insanın nefesini kesecek kadar keskin kokuludur. Ancak nasır solüsyonu çok ilerlemiş bir nasırı iki hafta gibi kısa bir sürede kurutarak yok etmeyi başaran bir buluştur. Nasır solüsyonunu kullanımında çok dikkat edilmesi gereklidir. Kullanımı sırasında nasırlı bölge ılık suyla yumuşatılması etkili olması yönünden son derece önemlidir. Yumuşatılan nasırlı bölgeye nasır solüsyonu sürülerek kullanılır fakat her defasında tek kat sürülmelidir. Nasır solüsyonunun günde en fazla iki defa kullanılması gerekmektedir. Kullanımında sertleşen nasır yüzeyinde solüsyon ilk zamanlarda fazla etkili olmayabilir fakat her geçen gün nasır solüsyonunun nasırın köküne etki edeceğinden bu bölgede acının arttığı görülür. 

Nasır Solüsyonunda Bilinmesi Gerekenler 

Öncelikle nasırı olan ve nasır solüsyonu kullanmak isteyen kişinin bu solüsyona alerjisi olup olmadığı araştırılmalıdır. Nasır solüsyonun kullanımında özellikle şeker hastaları, sinirlerde hasar oluşması, bacaklarda ve kollarda uyuşma, dolaşım bozukluğu gibi yan etkileri görüyorsa nasıl solüsyonunun kullanılmasına son verilmelidir. Nasır solüsyonu açık Yaralı ciltlere, iltihaplı, çatlak, kuru, tahriş olmuş ve güneş yanığı oluşmuş ciltlerde nasır solüsyonu kesinlikle kullanılmamalıdır. Herhangi bir yanlışlık sonucunda vücudun herhangi bir yerine temas eden nasır solüsyonu bol su ile uzun süre yıkanmalıdır. 

Nasır Solüsyonu Kullanımı 

Nasır solüsyonu kullanılmasında dikkat edilmesi gereken kullanılacak nasırlı bölge çevresinde bulunan normal deriye nasır solüsyonunun temas ettirilmemesi, dikkatli bir şekilde sadece nasıl üzerine sürülmesi önemlidir. Nasırın oluştuğu bölgede nasır rahatlıkla sökülecek şekle gelene kadar nasır solüsyonu kullanılmalıdır. Nasır solüsyonu kullanımında tedavi için doktorun size vermiş olduğu talimatlara harfiyen uymak önemlidir.

Nasır Solüsyonu Yan Etkileri 

Nasır solüsyonu kullanılan kişilerde bazı yan etkileri görülmektedir bunlar, yüzde, dilde ve boğazda şişlikler, kronik karın ağrısı, nefes almada güçlük gibi yan etkileri görülmektedir. Nasır solüsyonunun kullanımında bu yan etkiler görülüyorsa doktora başvurulmalıdır.
]]>
Nasır Kökü https://www.nasir.gen.tr/nasir-koku.html Sat, 17 Nov 2018 05:44:41 +0000 Nasır Kökü, Nasır, cildin korunma amaçlı olarak kalınlaşması ve sertleşmesidir. Nasırın asıl amacı vücudun o bölgesine yardımcı olmaktır. Cilt sürtünme ve baskı ile bir süre sonra o bölgeyi korumaya alır v Nasır Kökü, Nasır, cildin korunma amaçlı olarak kalınlaşması ve sertleşmesidir. Nasırın asıl amacı vücudun o bölgesine yardımcı olmaktır. Cilt sürtünme ve baskı ile bir süre sonra o bölgeyi korumaya alır ve kalınlaşır. Nasır genellikle ağırlık taşıyan bölgelerde oluşur. Vücudumuzun her yerinde görülebilir. En yoğun görüldüğü yer ise genellikle ayaklardır. Nasırlar zararsız olmalarına rağmen çok ağrılı bir durum olduğundan dolayı tedavi gerektirir.

Nasır oluşumunun sebepleri nelerdir
 • Yüksek topuklu ayakkabı giymek
 • Dar ve sıkı ayakkabı giymek
 • Yalın ayak yürümek
 • Yanlış yürümek
 • Tırmık ve benzeri el aletlerinin uzun süre kullanımı
 • Ayağın fazla kemikli olması
Nasır kökü, ilerleyen ve kronik nasırlarda görülür. Çok keskin ve uzun süren bir ağrısı vardır. Böyle bir durum hastanın sosyal yaşantısını da olumsuz etkiler. Bu tür nasırlar ilaç tedavisine yanıt vermezler. Kesin çözüm ise cerrahi müdahaledir. Lokal anesteziyle nasır dokusu ve nasır kökü tamamen çıkartılır ve sağlam dokular tekrar dikilir. İşlem uzun sürmez ve hasta aynı gün içerisinde taburcu edilir. Dikkat edilmediği durumlarda ise nasır tekrar oluşabilir.
]]>
Nasır Bandı https://www.nasir.gen.tr/nasir-bandi.html Sat, 17 Nov 2018 08:13:02 +0000 Nasır bandı, eski zamanlardan beri yaygın olarak kullanılan ürünlerden biridir. Genellikle alternatif tedavi amacıyla kullanılan bu bantlar, insan vücudunun çeşitli bölgelerinde oluşan nasırların ciddi bir derece yumuşayarak ra Nasır bandı, eski zamanlardan beri yaygın olarak kullanılan ürünlerden biridir. Genellikle alternatif tedavi amacıyla kullanılan bu bantlar, insan vücudunun çeşitli bölgelerinde oluşan nasırların ciddi bir derece yumuşayarak rahat bir şekilde alınmasını sağlamaktadır. Genellikle ayak bölgelerinde nasır sorunları ortaya çıkmaktadır. El ve ayaklarda çok görülen bu durum vücudun çalışmasına ve bu şekilde deri üzerinde katman oluşmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Nasırlar çok sert olduğundan çeşitli yöntemlerle yumuşatılmadan alınmamaktadır. Aksi halde hem tam olarak alınması zordur hem de alınırken çeşitli ağrılara neden olabilmektedir. Bu nedenle özellikle bölgesel olarak oluşmuş küçük nasırlarda nasır bandı kullanılarak nasırlar alınmalıdır. Nasırlar genellikle sert basınçtan ya da derinin sürekli olarak katlanmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle sürekli olarak çıplak elle malzeme taşıyan insanlarda ya da sert ayakkabılar kullanan insanlarda nasır sorunu çok sık oluşur. Bu bant eczanelerde ve daha birçok satış yerlerinde bulunabilmektedir. Bazen küçük mahalle bakkallarında ya da süpermarketlerde nasır bandı bulmak mümkündür. Sizlerde nasırlardan kurtulmak amacıyla nasır bandını birkaç günde olsa kullanabilirsiniz. Zaten nasır bandının görüntüsü hemen hemen yara bandı ile aynı olarak görülmektedir. Bu nedenle gözüken yerlerinize bile bu bandı yapıştırdığınızda ciddi estetik sorunlara neden olmayacaktır.

Nasır bandı ne zaman kullanılmamalıdır

Diyabet hastalığı olanlar: Diyabet hastalığı olan insanlarda ayak bölgelerinde ve  vücudun diğer birçok bölgesinde oluşan nasırlar, yaralar ve buna benzer oluşumlarda direk olarak farklı tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Çünkü oluşan bu durumlar direk olarak diyabet nedeniyle ortaya çıkar ve kişide rahatsızlıklara neden olur. Bu durumlarda diyabet hastaları için özel olarak geliştirilmiş bir tedavi yöntemi olan tedavilerle müdahaleler yapılmalıdır.

Bebekler: Bebekler üzerinde nasır bandı kesinlikle kullanılmamalıdır. Her ne nedenle nasır oluşmuş olursa olsun kesinlikle nasır bandını bebeğinizin vücuduna yapıştırmamanız gerekmektedir. Ciltleri oldukça hassas olan bebekler direk olarak bu sorundan olumsuz bir şekilde etkilenirler. Ciltte daha fazla sorunların ortaya çıkmasına neden olacak olan nasır bandı sadece yetişkinler tarafından kullanılmalıdır. Bebekler için öncelikle doktor onayı alınmalıdır. 

Yukarıdaki iki önemli hususun yanı sıra bazı doktorlar nasır oluşmuş olsa bile kesinlikle nasır bandı kullanılmaması gerektiğini söylemektedir. Çünkü bu kişilerde çok daha farklı hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıklar nasır bandıyla birlikte daha tehlikeli durumlara neden olabilmektedir. Bu nedenle herhangi bir ciddi hastalığınız varsa özellikle de  cilt hastalıkları varsa kesinlikle nasır bandı kullanılmamalıdır. 

Nasır bandı  nasıl kullanılabilir

Nasır bandı kullanımı için öncelikle vücudunuzda bulunan nasırın büyüklüğünü tespit etmeniz gerekmektedir. Gerekli olan büyüklük tespitini sağlamanız durumunda bu nasıra göre nasır bandını alabilirsiniz. Bu bandı nasır boyutuna göre aldıktan sonra ise öncelikle nasırın bulunduğu yer çok temiz bir şekilde yıkanmalıdır. Temiz olarak yıkanan ve bakterilerden arındırılan bu bölge nasır bandının yapıştırılması için uygun olacaktır. Daha sonra ise bandın naylon kısmını birbirinden ayırın ve naylon olan kısmı atın. Bu kısım atıldıktan sonra ise elinizde kalan ilaçlı kısmı temizlemiş olduğunuz nasırlı bölgenize yapıştırın tam olarak yapıştırarak hava almasının engellenmiş olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu arada belirtmek isterim ki nasır bandı yapıştırıldıktan sora oynatılmamalıdır.  Daha sonra üç kadar bir süre bant bu bölgede yapışık kalmalı ve hiç açılmamalıdır. 3 gün kadar süre dolduktan sonra bir cerrahi pens ile nasır bandı alınmalıdır. Bu işlem yavaş bir şekilde yapılmalıdır. Nasırı ald]]> Nasır Ağrısı Nasıl Geçer https://www.nasir.gen.tr/nasir-agrisi-nasil-gecer.html Sat, 17 Nov 2018 10:37:06 +0000 Nasır Ağrısı Nasıl Geçer; Nasır, derinin katmanlaşıp, sertleşmesi sonucunda meydana gelen bir deri hasarıdır. Ölü derilerin atılamayıp, kat kat birikmesi sonucunda, cilt oldukça sertleşir ve bir süre sonra özellikle ayakla Nasır Ağrısı Nasıl Geçer; Nasır, derinin katmanlaşıp, sertleşmesi sonucunda meydana gelen bir deri hasarıdır. Ölü derilerin atılamayıp, kat kat birikmesi sonucunda, cilt oldukça sertleşir ve bir süre sonra özellikle ayaklarda, rahatsızlık ve acıya neden olur. Özellikle ayaklarda nasır tedavisi sıkıntılı zamanlar geçirilmesine sebep olabilir. Nasır nasıl geçer denildiği zaman, kesin olarak bir cevabı yoktur fakat, görüntü olarak tedavisi için bilinen yöntemler vardır.

Nasırlar şaşırtıcı olsa da bazen işe yarar. Mesela, bahçe işleri ile uğraşmakta olan insanların ellerindeki nasırlar, bu işi devam ettirmek zorunda olduklarından, ellerin su toplayıp, acı çekilmesini engelleyen bir faktördür. Yani bakıldığı zaman nasır, aslında vücudun bir koruyucu mekanizmasıdır ve acı çekmeye engel olmak için ortaya çıkar. Genelde ayaklarda oluşan nasırlar koruyucu sınıfın içerisinde değildir ve son derece acılar çekilmesine neden olur. Topuk sertleşmesi ile nasıl tedavisi neredeyse aynıdır. Nasır nasıl geçer diyorsanız topuk sertleşme tedavisini birebir kullanabilirsiniz.

Evde Nasır Ağrısı Nasıl Geçer;

Nasır tedavisi için ilk olarak nasır oluşum eğilimi olan dokuyu net olarak bulmak gerekir. Genel olarak, parmakların kenarında ve aralarında ortaya çıkabilen bu sorun, sürtünme ve baskı sebebiyle ortaya çıkacağından dolayı, nasır olmadan önce, acı çekmenize neden olan bir duruma dönüşecektir. Öncelikle bu aşamadayken müdahale edebilir ve nasıra dönüşmesine engel olabilirsiniz. Nasır ağrısını doğal yollarla geçirmek isterseniz kolay bir şekilde bulabileceğiniz malzemeler mevcuttur. Bunlar şu şekildedir;

 • Limon
 • Ponza taşı
 • Sirke
 • Kekik yağı
 • Terebentin
 • Defne yağı
 • Sarımsak
Yine nasır ağrısının geçmesi için, çok etkili damlalar ve nasır bantları da bulunmaktadır. Bunlarla da en fazla iki gün içerisinde nasırlarınızdan kurtulabilirsiniz.
]]>
Nasır Dondurma https://www.nasir.gen.tr/nasir-dondurma.html Sun, 18 Nov 2018 00:25:22 +0000 Nasır Dondurma, nasır tedavi yöntemlerinden bir tanesi de nasırı dondurarak tedavi etme yöntemidir. Siğil ve nasır tedavisinde kullanılan dondurma yöntemi son zamanlarda kullanılan başlıca tedavi yöntemlerinden birisi olmuşt Nasır Dondurma, nasır tedavi yöntemlerinden bir tanesi de nasırı dondurarak tedavi etme yöntemidir. Siğil ve nasır tedavisinde kullanılan dondurma yöntemi son zamanlarda kullanılan başlıca tedavi yöntemlerinden birisi olmuştur. Nasır dondurma tedavi yönteminin diğer adı kryoterapidir. Bu yöntemle nasırlar tedavi edilebilir. Ancak bu yöntemi bütün nasırların tedavisinde kullanamayız. Çünkü içinde irin ve iltihap olan nasırlarda dondurma yöntemi kullanılamaz. Bu nedenle dondurma yöntemi ancak daha basit nasırlarda kullanılır. İçinde iltihap olan nasırlarda kazıma yöntemi kullanılmaktadır.

Nasır Dondurma Yöntemi Nasıl Uygulanır

Kyroterapi (dondurma) yöntemi dermotoloji alanında kullanılan son zamanların en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden birisidir. Bu yöntemin diğer yöntemlere göre daha basit olması ve tedaviye çabuk cevap vermesi sebebiyle tercih edilmektedir. Bu yöntemde nasır dondurularak tedavi edilmeye çalışılır. Ancak dondurma yönteminde nasır tek seferde tedavi edilemeyebilir. Bu nedenle tedaviyi birkaç seans tekrar etmek gerekir. Bu yöntemde nasır olan kısma azot gazı sıkılarak dondurma işlemi yapılır. Çünkü azot gazı çok düşük -197 derede kullanılan bir gazdır. Bu gaz nasırlı olan bölgeye sıkılarak o bölgenin donması sağlanır. Sadece azot gazı kullanılmaz florokarbon, nitrözoksit, kuru buz vb. maddelerde kullanılmaktır. Ancak bu yönteminde yan etkileri vardır. Dondurma işleminin yapıldığı bölgede güçlü bir ağrı oluşmaktadır. Bunun yanında şişlik, kızarıklık ve sıvı toplanması oluşmaktadır. Ancak daha öncede bahsettiğimiz gibi içinde iltihap ve irin olan nasırlarda bu yöntem kullanılamaz.

Nasır Dondurma Yönteminin Kullanılmasının Nedenleri

Nasır Dondurma, yönteminin kullanılmasının nedenleri arasında kısa sürede sonuca ulaşılması önemlidir. Bunun dışında lokal anestezi gerektirmemesi, hemostazı doğal olarak sağlaması, her yaşta uygulanabilmesi ve komplikasyonlarının çok az olması bu yöntemin tercih edilmesinin önemli nedenleri arasında gelmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı hastalar nasır tedavisinde bu yöntemi tercih etmektedir.

]]>
Nasır Kalemi https://www.nasir.gen.tr/nasir-kalemi.html Sun, 18 Nov 2018 00:47:59 +0000 Nasır Kalemi, Deride yer alan ölü hücrelerin ya da başka bir deyişle nasırların keratin tabakası oluşturması ile nasırın alt kısmında yer alan deri hücrelerinde enfeksiyon meydana gelmektedir. Nasır oluşumuna en fazla a Nasır Kalemi, Deride yer alan ölü hücrelerin ya da başka bir deyişle nasırların keratin tabakası oluşturması ile nasırın alt kısmında yer alan deri hücrelerinde enfeksiyon meydana gelmektedir. Nasır oluşumuna en fazla ayağı sıkan ayakkabılar sebebiyle rastlanılmaktadır. Bunun yanı sıra, farklı sebeplerden dolayı da nasır meydana gelebilmektedir.

Nasır kalemi içeriğinde yer alan TCA jeli hem yumuşak hem de sert olan nasırların tedavi edilmesi amacı ile özel olarak hazırlanmıştır. Bu jel nasırlı bölge üzerinde devamlı olarak bir peeling etkisi göstermektedir. Bu sayede ise çok kısa bir sürede nasır problemi ortadan kalkmakta ve hasarlı bölge eski sağlığına yeniden kavuşmaktadır.

Nasır Kalemi Nasıl Kullanılır

Nasır kaleminin kullanımı herkesin anlayabileceği şekilde oldukça basittir. Nasır kalemini kullanmak için ilk olarak, kalemin fırçasının uç kısmının alt tarafa doğru dikey biçimde tutulması gerekmektedir. Daha sonra kalemin üst kısmında yer alan kadranı sağa doğru çevirmek ve jelin dışarı çıkmasını sağlamak gerekir. Jelin çıkarak fırça yüzeyine değmesi amacı ile birkaç saniye beklenir ve jelin fırça ile temasının ardından problemli olmayan bölgeye değdirmemeye özen göstererek jel nasırlı bölgeye düzgün bir şekilde uygulanır. Ardından ise en az on dakika jelin kuruyarak çoraba temas etmemesi amacı ile beklenmeli ve daha sonra çorap giyilmelidir. Ayrıca, nasır kalemini ilk defa kullanacak olan kişilerin kadranı birden fazla çevirmesi gerekebilmektedir.

Nasır Kaleminin Özellikleri Nelerdir

Nasır kalemi ana maddesi olarak içeriğinde trikloroasetik asit daha anlaşılır bir dille, konsantrasyonu arttırılmış jel içermektedir. Nasır kaleminin kullanılmasının ardından çok kısa sürede etkileri görülmeye başlanmaktadır. Yukarıda da bahsedildiği gibi, nasır kaleminin oldukça kolay bir kullanımı vardır ve 4 yaşını aşmış çocuklarda da kullanılmasında da bir sakınca görülmemektedir. Nasır kalemi tedavisinin bitmesinin ardından ise problemli bölge tamamen eski sağlığına kavuşmakta ve bölgede yara izi kalmamaktadır.

]]>
Muz Kabuğu Nasır https://www.nasir.gen.tr/muz-kabugu-nasir.html Sun, 18 Nov 2018 17:01:41 +0000 Muz Kabuğu Nasır, oldukça etkili tedavi yöntemleri arasında yer alır. Muz kendi başına besin kaynağı yüksek olan bir meyve çeşididir. Muzun kendisi kadar kabuğunun birçok yara ve farklı hastalıklarda tedavi amaçlı kullan Muz Kabuğu Nasır, oldukça etkili tedavi yöntemleri arasında yer alır. Muz kendi başına besin kaynağı yüksek olan bir meyve çeşididir. Muzun kendisi kadar kabuğunun birçok yara ve farklı hastalıklarda tedavi amaçlı kullanıldığı bilinmektedir. Nasır ayak tabanında oluşan sert bölge olarak bilinir. Nasırın nasıl ve neden ortaya çıktığı henüz bilinmeyen bir konudur. Nasır genellikle topuklarda doğrudan oluşan, kalınlaşarak o bölgede sert küçük kısımlar olarak bilinir ve çoğu zaman kişiye çok fazla acı verir. Birçok kişide ayak tabanları, parmaklar veya el içi avuçları gibi sürekli olarak aşırı sürtünme ve basınca doğrudan maruz kalan kısımlardaki deri hücreleri, kendini yeniden farkı olarak oluşturup deri üzerinde kalınlaşma meydana gelir ve nasır oluşumu görülür. Nasır tedavisi ilk olarak evde farklı yöntemler deneme yoluyla geçirilebilir. Bu yöntemler arasında en çok etkili olan muz kabuğu nasır yöntemi olarak bilinir. Çünkü muz kabuğunun içinde bulunan beyaz bölgede nasıra etki eden bazı pigmentler bulunmaktadır. Nasıra uygulanan muz kabuğunun yöntemi özelikle bulunan bölgedeki birçok sinir uçlarının doğrudan üzerinde bulunan basınca karşı dirençli olmasıdır. Özelikle acı hissi olan bölgelere bu işlem doğrudan uygulanarak tedavi edilmesi mümkündür. Ancak farklı olarak sürtünmeyi sağlayan nasırlar ve nasır oluşturan bölgeler doğuran bu şekilde yok olabilirler.

Hasta kişinin derisinin en üst tabakasının meydana getirdiği tümsekler olarak bilinen bu nasırlar kişiye çok fazla acı verdiği için bundan biran önce kurtulma düşüncesi ortaya çıkar. Oluşan bu nasırlar kişinin yanlış ayakkabı seçiminden kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Ayak parmakları arasında oluşan yumuşak nasır cinslerine de muz kabuğu nasır yöntemi doğrudan uygulanır. Eğer tedavi edilmezse bu yumuşak nasır çeşidi de dayanılmaz ağrı verebilir ve bu durum vücut sağlığının bozulmasına yol açar. Nasır, kişilerde ayak terlemesi sonucunda oluştuğu için özellikle ayak bakımı ve temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde ilerleyen ve sürekli devam eden nasır, yürüme bozukluğu yaratabilir.

Muz Kabuğu Nasır Tedavi Yöntemi 

Öncelikle kişinin kendi bakım ve temizliğine oldukça dikkat etmesi gerekir. Ayrıca herhangi bir uzman doktor tavsiyesi dışında kimyasal madde içerikli ilaçlar kullanılmaması gerekir. Kişi öncelikle yeşil olan çok ince bir muz kabuğunun yumuşak bölümünü nasır bölgesine gelecek şekilde ayarlaması gerekir. Daha sonra nasır olan bölgede muz kabuğu bir gece boyunca kalması gerektiği için sabit bir şekilde ayarlama yaparak üzerinde dikkatli bir şekilde  beklemesi gerekir. Daha sonra yapılan bu işlemi haftada en az üç defa tekrar etmesi gerekir. Eğer uzun süre halen geçmeyen bir nasır varsa uzman bir doktora gidilerek tedavi edilmesi gerekir. Sağlıklı günler..

]]>
Çocuklarda Nasır https://www.nasir.gen.tr/cocuklarda-nasir.html Mon, 19 Nov 2018 17:00:50 +0000 Çocuklarda Nasır, Genellikle el ve ayakta görülen, el ve ayağın bir yerlere sürekli sürtünen noktalarında üst derinin kalınlaşmasıyla meydana gelir. Nasır, ayakta ayakkabıdan ellerde ise eldiven kullanmadan yapılan işler son Çocuklarda Nasır, Genellikle el ve ayakta görülen, el ve ayağın bir yerlere sürekli sürtünen noktalarında üst derinin kalınlaşmasıyla meydana gelir. Nasır, ayakta ayakkabıdan ellerde ise eldiven kullanmadan yapılan işler sonucunda oluşur. Nasır uzun süreli bir rahatsızlıktır. Nasır ölü ve katı deri tabakası olarak adlandırılır.

Çocuklarda Nasır Belirtileri: Çocuklarda nasır yetişkinlere oranla daha sıkıntılıdır. Tedaviyi yalnız başlarına yapamadıkları için, yürürken ve bir şeyleri tutmaya çalışırken canları çok yanar.  Nasırın belirtileri çocuklarda, bebeklerde, yetişkinlerde farklı olarak ortaya çıkabilir. En çok görülen nasır belirtisi ağrısız olandır. Parmak içi yüzlerinde, el içinde, ayak tabanlarında, topuk ve parmak üstlerinde görülür. 

Çocuklarda Nasır Nedenleri: Çocuklarda daha çok okul çağında olanlarda ayaklarda oluşur. Çünkü bu çağdaki çocuklar sürekli hareket halindedir. Koşar, top oynar, çeşitli oyunlar oynarlar. Günlerinin çoğunu ayakkabı içerisinde geçirirler ve böylece nasıra ortam hazırlanmış olur. Ayağı sıkan ayakkabı, ayak tabanına uyumsuz ayakkabı giyildiğinde, çıplak ayakla gezildiğinde, çorapsız ayakkabı giyildiğinde, ayaktaki kemik bozukluğu ve ters yürüme hareketleriyle de nasır meydana gelir.

Çocuklarda Nasır Tespit ve Tedavisi: Nasır genelde tedavi ile düzelen bazende tekrarlayabilen bir rahatsızlıktır. Cilt doktoru tarafından tedavi edilmeli, geç kalınması halinde ciddi problemlere yol açabilir. Muayene ve laboratuvar testleri sonucu doktorlar tarafından teşhis konur ancak, çocuklarda testlere rağmen rahatsızlığın nasır olup olmadığı tespiti zordur. Sürtünme ve basınç durumu ortadan kaldırılırsa nasır düzelir. İlaç ve losyonlar kullanılır. Reçetesiz satılan nasır bantları kullanılır, ayrıca evlerde hazırlanan doğal karışımlar bitkiler kullanılır. 
]]>
El Parmak Nasırı https://www.nasir.gen.tr/el-parmak-nasiri.html Mon, 19 Nov 2018 19:34:01 +0000 El Parmak Nasırı, Nasır, vücutta ellerde ve ayaklarda herhangi bir nesnenin sürekli sürtünmesiyle beraber derinin yüzeyinden içe doğru oluşan bir sertliktir. Başta zararsız gibi görünse de aslında görüntüsünden tutunda ile El Parmak Nasırı, Nasır, vücutta ellerde ve ayaklarda herhangi bir nesnenin sürekli sürtünmesiyle beraber derinin yüzeyinden içe doğru oluşan bir sertliktir. Başta zararsız gibi görünse de aslında görüntüsünden tutunda ilerleyen süreçlerde çok daha büyük sıkıntılara yol açabilmektedir. 

El Parmak Nasırı Neden Olur
 • El parmak nasırı ilk nedeni sürtünmedir. Sert cisimlerin parmağa sürtünmesi dolayısıyla burada bir tortullanma tarzında sıkıntı yaşanmaktadır. 
 • Enfeksiyon-el sıkıntılar dolayısıyla da iltihaplı şekilde nasır oluşabilir. Bunlar kullanılan nesneler tarafından yara şeklinde oluşumlar neticesinde meydana gelmektedir. 
El parmak Nasırı İçin Ne yapılabilir
 • Oluşan nasırın tedavisi için daha yeni oluşmaya başlamış ise, evde tedavi yollarına başvurabilirsiniz. 
 • ellerinizi iyice yıkadıktan sonra bir kaba sıcak su koyup nasırlı parmak iyice yumuşadıktan sonra ise yumuşatıcı kremlerle masaj uygulayınız. 
 • Domates nasır tedavisinde oldukça etkilidir. Bu nedenle parmağınıza bir dilim domates sararak bir gün bekletebilirsiniz. Aynı zamanda nasırlı parmağınızı domates suyunda da bir kaç saat bekletebilirsiniz. 
 • Genellikle yaşlı kişilerde ya da çiftçilerde olur. Bazen öğretmenlerde de aynı elle kalem tuttuğu için nasır görülebilir. 
 • Eğer nasır uzun süredir varsa ve yer etmişse, mutlaka bir hekime danışın. 
 • Eğer hekim uygun görürse size krem önerebilir. Bu kremleri düzenli kullanınız. 
 • Nasırlar bazen evdeki yöntemlerle ya da krem kullanarak geçmeyebilir. Hekime danışarak eğer uygun görürse ameliyatta olabilirsiniz. Bu daha kalıcı bir çözüm olmakla beraber zor bir ameliyat değildir.
]]>
Nasır Yakmak https://www.nasir.gen.tr/nasir-yakmak.html Tue, 20 Nov 2018 08:22:47 +0000 Nasır Yakmak, vücudun fonksiyonunu yoğun bir şekilde yerine getiren ayak ve ellerde sertleşip tabaka haline gelen deri yüzeyi niteliğindeki nasırın yakılması cerrahi operasyon ile kontrol altına alınır. Nasır yakmak denil Nasır Yakmak, vücudun fonksiyonunu yoğun bir şekilde yerine getiren ayak ve ellerde sertleşip tabaka haline gelen deri yüzeyi niteliğindeki nasırın yakılması cerrahi operasyon ile kontrol altına alınır. Nasır yakmak denildiğinde ateşle müdahalenin yapılması yanlıştır. Buradaki husus ölü deriden kurtulup cildin yenilenmesini sağlamaktır. Nasır yakmak, tıbbi cihazlarla ve ilaçlarla yapılır. Doktorun tavsiyesi ile temin edilen nasır yakıcı ilaçların kullanımıyla bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkündür. Yalnız nasır iltihaplı, kanlı, sert, yumuşak, köklü ve köksüz ise nasırın yakılması tanıya göre değişkenlik gösterir. Asit özellikli nasır ilaçlarıyla bu durumun yakılıp ortadan kaldırılması ile büyük bir yükün üstesinden gelinmiş olunur.

Ayak parmağı arasındaki nasır yakmak

Dar, topuklu, naylon ayakkabıların kullanımı ile oluşan nasırın yakılması hekim kontrolünde olması gerekir. Diğer yandan muayene ile bu rahatsızlığın ilaçlı tedavisinin yapılmasında sakınca durumunun olmaması nasır yakımına ortam hazırlar. Bu hususta birtakım asitli ve yakıcı özellikteki bant, sıvı, krem halindeki ilaçların kullanımının dikkatli bir şekilde yapılması ayak parmağı arasında oluşan nasırın yakılmasında kolaylık sağlar. Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus bilinçsizce nasır yakılmaması yönünde olacaktır. Ölü derinin yok edilmesi ayak sağlığı bakımından fayda sağlayacaktır.
]]>
Parmakta Nasır https://www.nasir.gen.tr/parmakta-nasir.html Tue, 20 Nov 2018 14:14:03 +0000 Parmakta nasır, bir çeşit cilt hastalığıdır. Nasır çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşabilir. Özellikle ayak parmaklarında sıklıkla görülen nasır hayat standartlarının olumsuz yönde etkilenmesine neden olur. Nasır Parmakta nasır, bir çeşit cilt hastalığıdır. Nasır çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşabilir. Özellikle ayak parmaklarında sıklıkla görülen nasır hayat standartlarının olumsuz yönde etkilenmesine neden olur. Nasırın oluşması ve tedavisi çok kolaydır. Nasırın tedavisi kadar nasır oluşumunun da engellenmesi büyük önem arz etmektedir. Ayakta oluşan nasır oluştuğu andan itibaren tedavi edilmeye başlanılırsa çok kısa bir sürede iyileşme eğilimine girer. Nasır özellikle ellerini çok fazla kullanan ya da çok fazla ayak üzerinde kalan insanlar açısından dayanılmaz ağrıların oluşmasına neden olur. Nasırdan kurtulabilmek için uygulanabilecek değişik tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemlerin bir kısmı tedbir ya da basit yöntemler iken bazıları da tıbbi bazı malzemeler ile tedavi yöntemidir. 

Parmakta nasır nedenleri nelerdir
 • Parmakta nasır oluşmasının nedeni el ve ayak parmaklarına göre farklılık göstermektedir. El parmaklarında oluşan nasır daha çok kalem gibi bazı meteryallerin sürekli aynı şekilde tutulmasından kaynaklanır.
 • Ayaş parmaklarında nasır oluşumunun en temel nedeni ise sağlıksız koşullarda üretilen ayakkabıların giyilmesidir. Özellikle sert ve deri niteliği olmayan malzemeler ile yapılan ayakkabılar ayak parmağında nasır oluşmasına neden olur. Hatta nasır oluştuktan sonra artık bu ayakkabıyı giymek kişiye çok büyük acı verir. 
 • Yüksek topuklu ayakkabılar  estetik yapıları gereği genellikle dar kalıplı ayakkabılardır. Bu ayakkabıların çoğu baş parmak ile serçe parmağında nasır oluşumuna neden olur. Bu nedenle bu tarz ayakkabı modelleri yerine daha sağlıklı ortapedik ayakkabıların tercih edilmesi gerekir. Özellikle iş yerinde uzun süre ayakta kalan ya da yürümek zorunda olan kimseler için bu ayakkabılar ile dolaşmak bir süre sonra işkence gibi olur. 
 • Evde özellikle ıslak zeminlere çorap ve terlik kullanılmadan basılması bir süre sonra parmak altları ve kenar kısımların sertleşerek nasırlaşmasına neden olur. 
Parmakta nasır tedavisi 

Parmakta oluşan nasırlardan kurtulabilmek için yapılması gereken en önemli şey her duştan sonra yumuşak bir hal alan nasırlı bölgenin bir törpü ile ya da doğal taş ile sürtülmesidir. Bu işlem özellikle duş sonrası yapıldığında hissedilecek acı da bir hayli azalır. Nasırlı bölgenin nemli tutulması çok önemlidir. Bu nedenle akşam yatarken bu bölge yağlı kremler sayesinde yumuşatılabilir. Böylece tedaviye kadar sertlik biraz daha azalmış olur. Ayrıca eczaneden alacağınız nasır bantları ya da jeller de çok etkili bir tedavi yöntemidir. Nasır bantları nasırlı parmağa sarıldığında bir müddet orada tutulması gerekir. Parmakta nasır oluşumunun tedavisi kadar nasır oluşumun engellenmesi de önem arz ettiğinden mutlaka yukarıda belirtilen önlemlerin alınması gerekir.
]]>
Ayak Tabanında Nasır https://www.nasir.gen.tr/ayak-tabaninda-nasir.html Wed, 21 Nov 2018 13:45:15 +0000 Ayak tabanında nasır, aslında ayakların kendini korumaya almasından dolayı ortaya çıkar. Ayak altında baskı oluşması nedeniyle, vücut kendini korumak amaçlı bu baskıya kalınlaşarak tepki verir. Nasırlar çoğunlukla ağırl Ayak tabanında nasır, aslında ayakların kendini korumaya almasından dolayı ortaya çıkar. Ayak altında baskı oluşması nedeniyle, vücut kendini korumak amaçlı bu baskıya kalınlaşarak tepki verir. Nasırlar çoğunlukla ağırlık taşıyan ayaklarda meydana gelmektedir. Ayaklar bütün vücudun ağırlığını taşıdığından dolayı vücutta en fazla nasır meydana gelen bölgedir. 

Ayak Tabanında Nasır Oluşturacak Etkenler:
 • Dar ve sıkı ayakkabılar giymek
 • Yüksek topuklu ayakkabılar giymek
 • Ayaklarda meydana gelen deformasyonlar
 • Ayağın fazla kemikli yapıda bulunması
 • Yanlış basarak yürümek
 • Dışarıda çıplak ayakla dolaşmak
 • Ayak yapısına uygun olmayan ayakkabılar tercih etmek
 • Obezite
 • Ayakkabı tabanının aşınmış olması
 • Atletik aktiviteler
Ayak Tabanında Nasır Oluşması Nasıl Engellenir
 • Ayakkabı alacağınız zaman deneyerek alın ve ayağınıza uygun olanını almaya özen gösterin.
 • Ayaklarınızı kuru ve temiz tutun. Böylece mantar ve enfeksiyon riskini de engellersiniz.
 • Ayaklarınızın hava alabilmesi için doğal maddelerden yapılan ayakkabıları tercih edin.
Ayak Tabanında Nasır Belirtileri: 

Nasır etrafındaki dokuya nazaran daha kalın ve sarımsı bir yapıdadır. Koşmak ve yürümek gibi basınçlarda ağrı yapar. Kronik hale ulaştıklarında çevresi kızarır ve daha şiddetli bir ağrı yapar. Otururken veya yatarken gibi hareketsiz durumlarda bile ağrı yapar. Eğer enfeksiyon kapmazlarsa tehlikeli bir tarafları yoktur. Fakat enfeksiyon kaparlarsa ciddiye alınacak bir durum söz konusu olur. Ayak bölgesinde kan dolaşımı az olduğundan kangrene dönüşebilirler. Bu sebeple enfeksiyon kapması durumunda ihmal edilmemeli ve tedavi edilmelidir.

Ayak Tabanında Nasır Tedavisi: 

Derinin kendini korumak amacıyla kalınlaşması sonucu meydana gelen nasırlar, üst tabakanın temizlenmesi sonucu tedavi edilebilirler. Önce deri ıslatılarak yumuşatılır ve ardından ponza taşıyla ovularak kalınlaşmış nasır tabakası temizlenir. Bu yöntem nasırlar başlangıç aşamasında ise uygulanır. İlerleyen aşamalarda ise özel bıçakla veya makasla temizlenmeleri gerekir. Diğer bir tedavi yöntemi ise nasırı yumuşatarak düşüren yakılardır. Bu yakılar sadece nasırlı bölge ile temas ettirilmelidir. Sağlam olan bölge ile temas ederse deriyi tahriş edebilir ve zarar verebilir. Özellikle şeker hastaları nasır oluşumunda mutlaka tedavi görmelidir. İleri aşamaya gelmiş nasırlar bu hastalar için çok tehlikeli ve sakıncalıdır. 
]]>
Ayak Küçük Parmak Nasırı https://www.nasir.gen.tr/ayak-kucuk-parmak-nasiri.html Thu, 22 Nov 2018 06:26:13 +0000 Ayak küçük parmak nasırı, sık karşılaşılan bir deri hastalığıdır. Ayak küçük parmağında görülen nasır sürtünme ya da baskı uygulanması sonucu oluşan bir sağlık sorunudur. Ayak küçük parmağında görülen Ayak küçük parmak nasırı, sık karşılaşılan bir deri hastalığıdır. Ayak küçük parmağında görülen nasır sürtünme ya da baskı uygulanması sonucu oluşan bir sağlık sorunudur. Ayak küçük parmağında görülen nasırlar sert nitelikli nasırlardır. Küçük ayak parmağının tepe ve yan kısımlarında meydana gelir. Uygulanan bu baskı ve sürtünmeye bağlı olarak cilt kendini korumaya çalışır ve zamanla kalınlaşır. Küçük ayak parmağında görülen nasır pek çok nedene bağlı olarak gelişir. Nasır genellikle çıplak gözle görülür. Bu nedenle teşhis edilebilmesi için doktora gitmeye gerek yoktur. Küçük ayak parmağında nasır tedavisi geciktikçe iyileşmesi de fazla uğraş ve zaman alır. Nasırın tedavisi için günümüzde uygulana doğal ve tıbbi tıbbi yöntemleri bulunmaktadır. 

Ayak küçük parmak nasırı nedenleri:
 • Ayak numarasından daha küçük ayakkabıların tercih edilmesi,
 • Sağlıksız ayakkabı seçimi,
 • Sert zeminlerde çıplak ayakla dolaşılması,
 • Yüksek ökçeli ayakkabıların seçilmesi,
 • Rahatsızlık verici ayakkabı ile çok fazla ayakta durulması,
 • Ayağın kemikli bir yapıya sahip olması.
Ayak küçük parmak nasırı belirtileri ve tedavi yöntemleri:

Nasırın en önemli belirtisi, oluşumu ve daha sonrasında yaşattığı şiddetli ağrılardır. Her ne kadar bazı nasır türleri ağrıya neden olmasa da nasırla ilgili en ciddi şikayet çok fazla ayakta kalındığında ya da ayakkabı baskı uyguladığında hissedilen tarifsiz ağrıdır. Ayak küçük parmağında oluşan nasırın tedavisi oldukça basittir. Nasır eğer iltihaplıysa içerisinde sıvı veya kan bulunur. Bu tür nasırların tedavisinde tıbbi yardım alınmalıdır. İltihapsız olan nasırlarda reçetesiz şekilde eczahaneden temin edilen ve yara bantlarına benzeyen nasır bantları kullanabilir. Nasır bantlarının kullanımında bazı alerjik reaksiyonların yaşanacağı unutulmamalıdır. Yine evde uygulanacak diğer basit yöntemlerle nasırdan kurtulmak mümkündür.  Ayak küçük parmak nasırı için badem yağı ve bazı yağlı kremlerle törpülendiğinde de geçer.
]]>
Parmak Arası Nasır https://www.nasir.gen.tr/parmak-arasi-nasir.html Thu, 22 Nov 2018 11:52:54 +0000 Parmak Arası Nasır, vücudun temel işlevini yerine getiren önemli organlardan olan ayak ve el parmakları arasında birtakım sebeplerle birlikte deri yüzeyinin kalınlaşıp sert bir yapı haline gelmesi ile nasır oluşur. Özellikle ay Parmak Arası Nasır, vücudun temel işlevini yerine getiren önemli organlardan olan ayak ve el parmakları arasında birtakım sebeplerle birlikte deri yüzeyinin kalınlaşıp sert bir yapı haline gelmesi ile nasır oluşur. Özellikle ayak parmakları arasında yoğun bir şekilde oluşum gösteren nasır kaşıntı, batma, hareketsizlik ve ağrı hissini beraberinde getirir. Sürekli tahrişe maruz kalan cilt nasır adı altında sert bir tabaka oluşturarak kapsadığı alanı koruma altına alıp deri hasarı oluşturur. Parmak arası nasır iltihaplı, sert, yumuşak, köklü ve köksüz olarak türlere ayrılır. Bu durumda oluşan nasır ile ağrı şiddeti kendi arasında değişkenlik gösterir. Bu ağrılar bilinçsiz bir şekilde iyileştirilmeye çalışılırsa ağrının şiddeti artış göstererek dayanılmaz bir hal alır. Bu hususta söz konusu bu sağlık probleminin giderilmesi için yetkili bir hekime başvuru yapmak gerekir. Dar, sıkı, yüksek topuklu ve naylon ayakkabı tercihi, başkalarının terlik, ayakkabı, çorap gibi özel eşyalarının kullanımı, kirli zeminde yalın ayak yürümek, ayakların sürekli suda kalması, kemik eğriliği gibi etkenler ayak parmak arasında nasır oluşumuna sebep olur. 

El parmaklarının arasında nasır oluşumu ise şeffaf eldiven kullanımı, parmak üzerinde oluşan deformasyon, kemik bozukluğu, sürtünme, el parmaklarının devamlı suya maruz kalması gibi sebeplerden kaynaklanır. Bazı fiziksel özelliklerde bu rahatsızlığa neden olabilir. Mesela, sürekli ayakta kalmak ayak parmaklarının sürekli birbirine temasını sağlayacağı için nasır oluşumuna müsaittir. Bahçe işleriyle yoğun olarak uğraşan insanların el parmakları da nasırla karşı karşıya kalabilmektedir. Parmak arası nasır, tüm alana yayılıp ilerleme göstermeden kontrol altına alındığı taktirde tıbbi çözüm yollarıyla tedavi edilebilir.

Parmak arası nasır tedavisi

İnsan hayatını olumsuz etkileyen parmak arası nasır oluşumu ihmal edilmeden doktor muayenesi ile tedavi edilmelidir. Bu yönde cerrahi operasyon ile nasır bölgesi yok edilebilir. Bunun yanı sıra hekim tavsiyeli ilaç ve nasır bandı kullanımının iyileşme aşamasına kadar düzenli olarak yapılması tedavi sürecini hızlandırır. Ayrıca, ayak ve el parmaklarının günlük dezenfekte edilerek temizlenmesi, rahat ortopedik ayakkabı tercihi, ölü nasır hücresinin giderilmesi için ponza taşının kullanımı, nemlendirici organik maddeler, bitkisel yağ kullanımı ve bitki çaylarının demlenip soğumasıyla elde edilen suyun nasırlı alana kısa süre uygulanması tedavi için ek seçenek niteliğindedir. Cilt dokusuna zarar veren herhangi bir maddenin tedavi amaçlı kullanımı kesinlikle doğru değildir. Bu nedenle öncelik bilinçli bir şekilde iyileştirme çalışmalarının yapılması yönünde olmalıdır. Diğer yandan nasırın tedavi aşamasında mikrop kapmaması için enfeksiyon ortamından uzak tutulması tedavinin kısa sürede olumlu sonuç vermesi açıdan önemlidir.
]]>
Ayak Nasırı Ameliyatı https://www.nasir.gen.tr/ayak-nasiri-ameliyati.html Fri, 23 Nov 2018 09:44:42 +0000 Ayak Nasırı Ameliyatı, nasırın tedavi edilemediği zaman kullanılan tedavi yöntemlerinden birisidir. Cildin bir bölgesinde hassasiyet oluştuğu zaman kalınlaşarak kendi korumaya çalışır bu nedenle nasır oluşur. Nas Ayak Nasırı Ameliyatı, nasırın tedavi edilemediği zaman kullanılan tedavi yöntemlerinden birisidir. Cildin bir bölgesinde hassasiyet oluştuğu zaman kalınlaşarak kendi korumaya çalışır bu nedenle nasır oluşur. Nasır sürekli basınç altında kalan ve özellikle sürtünmeden dolayı oluşmaktadır. Bu nedenle nasırın en çok oluştuğu bölgede ayaklardır. Nasır oluşan bölgede şişme, yanma, zonklama ve ağrı oluşmaktadır. Nasır cildin derinlemesine doğru gelişir. Bu nedenle nasırın tedavisinde dikkat edilmesi ve tepe kısmının yok edilmesi gerekir. Bunun yanında nasırın kök kısmının çıkarılması önemlidir.  Özellikle basıncın en çok oluştuğu ve ayakkabı içinde havasız kalması ayakta nasır oluşumunu arttırmaktadır. Bir yandan yanlış ayakkabı tercihi de ayak nasırlarının oluşmasına neden olur. İşte bu nasırları yok etmek için çeşitli tedavi yöntemleri kullanılsa da bunların hepsi çok etkili yöntemler değildir. Örneğin nasır bandı kullanarak tedavi edilmeye çalışılsa da çok etkili bir yöntem olduğu söylenemez. En etkili nasır tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir.

Ayak Nasır Ameliyatı Nasıl Yapılır

Ayak Nasır Ameliyatı, ve tüm nasır ameliyatları lokal anestezi kullanılarak yapılır. Nasır ameliyatı genel olarak bir saat sürmektedir. Nasır ameliyatı genel olarak iki yöntemle yapılır. Bu yöntemlerden biri dondurma yöntemidir. Kryoterapi adı verilen bu yöntemde nasır dondurularak tedavi edilmeye çalışılır. Bu yöntemde nasır olan kısma azot gazı sıkılarak dondurma işlemi yapılır. Bunun yanında azot gazı dışında florokarbon  veya nitrözoksit  vb. maddelerde kullanılmaktır. Dondurma işlemi bazı nasırlarda tek seferde etki etmeyebilir. Birkaç defa tekrar edilmesi gerekebilir. Bu yöntemin yan etkilerinin başında uygulamanın yapıldığı bölgede ağrı, şişlik ve sıvı toplanması oluşabilir.

Ayak Nasır Ameliyatı, uygulama yöntemlerinden biride elektrik kullanılarak yapılan yakma yöntemidir. Bu yöntem de nasırlı bölge yakılarak tedavi edilir. Ancak bazı nasırların içi iltihap ve irin vardır. Bunları ne yakarak ne de dondurarak tedavi edilebilir. Bu nasırlar ancak kazıma yoluyla çıkartılabilir. Kazınarak bu nasırlar çıkartılır ve bu nasırlar da nasır çıkartıldığı bölgenin büyüklüğüne göre dikişte atılabilir.

Ayak Nasır Ameliyatı Sonrasında Neler Yapılmalıdır

Ayak Nasır Ameliyatı, sonrasında iyileşme süresinde hastanın istirahat yapması önemlidir. Bunun yanında hastanın pansumanlarının düzenli olarak yapılması gerekir. Ameliyat nedeniyle bölgede oluşan ağrı ve kaşıntıyı önlemek amacıyla ameliyat bölgesine soğuk kompres yapılabilir. Nasırın tam olarak iyileşme süreci nasırın evresine büyüklüğüne göre değişse de 3 ile 5 hafta arasında değişmektedir. Hastaların ameliyat sonrasında dikkat etmesi gereken en önemli nokta ise tekrardan nasır oluşumuna etki edecek durumlardan kaçınmalıdırlar. Bu şekilde tekrardan nasır oluşumuna engel olabilirler.

]]>
Nasır Damlası https://www.nasir.gen.tr/nasir-damlasi.html Sat, 24 Nov 2018 09:24:40 +0000 Nasır Damlası, nasır tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Derinin kalınlaşmasıyla oluşan nasırlar zamanla kişiye rahatsızlık vermeye başlar. Hatta çok fazla acı veren nasırlar vardır. Özellikle ayaklarda oluşan na Nasır Damlası, nasır tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Derinin kalınlaşmasıyla oluşan nasırlar zamanla kişiye rahatsızlık vermeye başlar. Hatta çok fazla acı veren nasırlar vardır. Özellikle ayaklarda oluşan nasırlar kişiye çok fazlasıyla rahatsızlık verir. Bazen dayanamayacak düzeyde acılara neden olur. Bu nedenle birçok yöntemle nasırlar tedavi edilmeye çalışılır. Kimi zaman nasır taşı kullanılır. Bu tedavilerin bazıları nasır bandı kullanmak, nasır ilacı kullanmak gibi. Bazı nasırlar bu yöntemlerle çözülemez bu nedenle cerrahi müdahale ile ancak tedavi edilmektedir. Nasırların tedavisin de nasırı dondurma veya yakma gibi yöntemlerde kullanılmaktadır. Ancak bu yöntemlere başvurmadan nasırı çok büyümeden kendimizde kolayca yok edebiliriz. Öncelikle nasıra zamanında ilk oluştuğu zamanda nasır ilerlemeden müdahale edersek çok kolayca halledebilir ve nasırdan kurtulabiliriz. Nasırı zamanında nasır damlası ile yok edebiliriz.

Nasır Damlası Nedir

Nasır Damlası, bir ilaç içeren sıvı bir maddedir. Bu sıvının içinde nasıra karşı etkili olan bir çeşit asit mevcuttur. Yani bu sıvının içinde salisilik asit kolodyonu vardır. Bu nasır damlaları özellikle ayakta oluşan altındaki ya da üstündeki nasırlara karşı oldukça etkilidir. Bu nasır damlaları nasırlı bölgeye uygulanır ve zamanla bu nasırların zamanla kuruyarak düşmelerine neden olur. Ancak bu nasır damlalarını kullanırken içinde ilaç olduğu için dikkatli olunmalı ve hatta gerekirse doktora danışmakta fayda vardır.

Nasır Damlası Nasıl Kullanılır

Nasır Damlası, kullanılmadan önce nasır bulunan bölgenin en az 5 dakika kadar sıcak suda bekletilmesi gerekir. Böylece nasır olan bölgenin yumuşaması sağlanır. Nasırlı bölgenin daha sonra gerekli yumuşaması sağlandıktan sonra havlu ya da peçete yardımıyla kurulanması gerekmektedir. Daha sonra nasır damlasını normal deriye temas ettirmeden ince bir film tabakası şeklinde sürülür ve kuruması beklenir. Bu işlem nasır kolayca sökülecek hale gelene kadar tekrarlanır. 

]]>
Ayak Parmak Arası Nasır https://www.nasir.gen.tr/ayak-parmak-arasi-nasir.html Sat, 24 Nov 2018 23:33:04 +0000 Ayak parmak arası nasır,  Nasır genel olarak çok ciddi bir sağlık problemi değildir. Fakat en çok ayak parmak aralarında oluşur. Bu kişi için oldukça rahatsız edici ve kimi zaman ağrılı bir durumdur. Nasır sürekli baskı uy Ayak parmak arası nasır,  Nasır genel olarak çok ciddi bir sağlık problemi değildir. Fakat en çok ayak parmak aralarında oluşur. Bu kişi için oldukça rahatsız edici ve kimi zaman ağrılı bir durumdur. Nasır sürekli baskı uygulanan bölgelerde derinin kalınlaşmasıyla meydana gelir. Ayakkabılara ve ayağa uygulanan yoğun baskı sonucu ayak parmak arası nasırı diğer bölgelere göre daha sık rastlanan bir problemdir. Kimi zaman çok ciddi sorunlar yaratmadan kısa sürede geçer. Kimiler de ise ağrılı ve akıntılı oluşabilir. Kişiler genel olarak kendileri müdahele etmeye çalışır. Fakat bu yöntem oldukça yanlış ve riskli bir yöntemdir. Nasırın enfeksiyon kapması veya kurcalanarak müdahele edilmesi hafif olan bir durumu ilerletebilir. Bu yüzden aşırı ağrılı ve akıntılı geçen bir nasırda doktora başvurmak en doğru yoldur.

Ayak parmak arası nasırı için eczanelerde reçetesiz satılan ilaçlarda mevcuttur. Bu ilaçlar genel de nasırın sertleşen ve ölü olan deriyi eritmek için asit içerikli olurlar. Bu ilaçlar kullanılacak olursa, dikkatli bir şekilde sadece nasırın üzerine uygulanmalıdır. Sağlıklı bir deriye sıçratmak deriyi eritir ve zarar verir.

Ayak parmak arası nasıra sebep olan durumlar,
 • Yanlış ayakkabı seçimleri,
 • Ayağın uzun süre havasız kalması ve terlemesi,
 • Ayağın yapısına bağlı bozuk parmak şekilleri,
 • Çıplak ayakla sürekli kalmak,
 • Yanlış yürüme şekilleri,
 • Bunlarla birlikte bayanlarda topuklu ayakkabı giymek ayak parmak arası nasıra sebep olan etkenlerdir.
Ayak parmak nasır oluşumuna göre neler yapılabilir
 • İlk olarak ayak temizliğine çok dikkat etmek gerekir.
 • Ayak bölgesi nasırı da yumuşatmak için ara sıra ılık suda bekletilmelidir.
 • Ayakkabı giyildiği zamanlarda ayak parmak arası nasırı bir bantla veya plasterle kapatılmalı, parmakların birbirine sürtmesi engellenmelidir.
 • Seçilen ayakkabıların iç bölgelerinin yumuşak olması gereklidir.
 • Çoraplar günlük değiştirmelidir.
 • Aşırı uzun yol yürümemek veya mümkün olduğu durumlarda ayağı dinlendirmek gerekir.
 • Ayağa aşırı basınç yapacak hareketlerden kaçınılmalıdır.
 • Evde müdahele etmek yanlış bir yöntemdir. Fakat aşırı yumuşak nasırlarda ponza taşı ile deri kaldırılabilir.
 • İltihaplı nasırlara müdahele edilmemelidir.
 • Uyumadan önce ayak parmaklarına mümkün olduğu kadar yağ veya nemlendirici kremler sürülmelidir.
 • Ayak parmak arası nasır ağrısında azalma veya yumuşama olursa, uygulanan yöntemlere bırakmadan devam etmek gerekir.
]]>
Nasır Asidi https://www.nasir.gen.tr/nasir-asidi.html Sun, 25 Nov 2018 19:20:29 +0000 Nasır Asidi, ayak veya el organının herhangi bir kısmında bazı olumsuz nedenlerle birlikte deri yüzeyinde sert bir şekilde tabakalaşma meydana gelir. Oluşan bu kalıplaşmış derinin nasır asidi ile tedavisinin yapılması mümkü Nasır Asidi, ayak veya el organının herhangi bir kısmında bazı olumsuz nedenlerle birlikte deri yüzeyinde sert bir şekilde tabakalaşma meydana gelir. Oluşan bu kalıplaşmış derinin nasır asidi ile tedavisinin yapılması mümkündür. Bu tür uygulama ile nasırlaşan derinin üst tabakası soyulmaya başlayarak küçük parçalar halinde dökülmesini sağlar. Nasır asidi, hekim muayenesi yapıldıktan sonra tavsiye edilmiş ise kullanılmalıdır. Aksi halde nasırın daha kötü bir hal almasını sağlayıp söz konusu bu noktada kalıcı hasara yol açabilir. Solüsyon olarak kullanılan nasır asidinin doğru şartlar altında muhafaza edilmesi sağlık bakımından oldukça önemlidir. Öte yandan bu ilacın kullanım aşamasında nasırlı bölgenin önceden temizlenmesi asidin gücünü olumsuz yönde etkilememiş olur. Vücudun nasır asidine karşı alerjik reaksiyonunun olup olmadığının birtakım tıbbi testlerle belirlenmesi önem teşkil etmektedir.

Nasır asidi kullanımı ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler

Nasır asidi, nasırlı derinin soyulup dökülmesini sağlayan bir ilaç olduğu için aşırı miktarda kullanımı cilde zarar verir. Böbrek rahatsızlığı olan kişilerin bu ilacı kullanması mutlaka doktor denetimi altında yapılmalıdır. Şeker hastalığı, kan dolaşımı bozukluğu, sinir hasarı gibi durumlar mevcut ise bu ilaç kullanılmamalıdır. Nasır asidi, yüz, göz, ağız, kulak, burun, cinsel organ ve diğer organlara uygulanmamalıdır. Bununla birlikte vücudun herhangi bir noktasındaki ben, kitle, doğum lekesi, sivilce alanlarından bu ilacın uzak tutulması gerekir. Açık yara, iltihaplı, kuru, çatlak, pullu ve tahriş olarak bütünlüğü bozulan cilde kesinlikle uygulanmamalıdır. Eğer kaza ile uygulandıysa o bölgenin uzun süre saf suda yıkanması gerekir. Nasır asidi yüksek sıcaklık olamayan ve güneş görmeyen koşullarda saklanmalıdır. Çocukların, gebelerin ve emzirme dönemindeki annelerin bu ilacı kullanmaması gerekmektedir.
]]>
Lazerle Nasır Tedavisi https://www.nasir.gen.tr/lazerle-nasir-tedavisi.html Mon, 26 Nov 2018 15:15:24 +0000 Lazerle nasır tedavisi, Deri üzerinde oluşan sertleşmiş dokuya nasır denir. Bu hastalık genelde ayak ve ellerde görülür. Nasır deride görülen fazla basınç veya sürtünme sonucunda oluşur. Bir çeşit deri hastalığı olan na Lazerle nasır tedavisi, Deri üzerinde oluşan sertleşmiş dokuya nasır denir. Bu hastalık genelde ayak ve ellerde görülür. Nasır deride görülen fazla basınç veya sürtünme sonucunda oluşur. Bir çeşit deri hastalığı olan nasır genellikle zararsızdır. Ancak nasırın derin olması durumunda kişiye rahatsızlık ve acı verecektir. Böyle durumlarda nasırın tedavi edilmesi gerekir. Nasır tedavi yöntemleri arasında en sağlam ve kesin çözüm lazerle nasır tedavisidir.

Lazerle nasır tedavisi nasıl yapılır

İlk olarak nasırlı bölgenin hassasiyeti ve derinliği incelenir. Ardından lokal anestezi işlemi uygulanır ve tedaviye başlanır. Kalınlaşmış deri lazer ışığı ile yumuşar ve sertliğini ortadan kaldırır. Lazerle nasır tedavisinde genellikle ilk seansta kesin sonuca varılmıştır. Derinliği yüksek olan nasırlar çoğunlukla 3-4 seans arası sürmektedir. Bu durum genellikle ayaklarda görülür. Lazer tedavisi ağrısız ve acısızdır. Kişi seans sonrası günlük hayatına rahatlıkla dönebilir.

Lazer nasır tedavisi sonrası
 • Günlük hayatta dar ayakkabılar giyilmemelidir. Ayak serçe parmağını sıkan ya da baskı yapan durumlardan kaçınılması gerekir. Yoksa nasır tekrar kendini gösterebilir.
 • Ellerde oluşan nasırların tekrar oluşumunu engellemek için kimyasal maddelerden uzak durulması gerekir.
]]>
Ayak Nasırı Nasıl Geçer https://www.nasir.gen.tr/ayak-nasiri-nasil-gecer.html Mon, 26 Nov 2018 21:57:39 +0000 Ayak Nasırı Nasıl Geçer, Ayak nasırı, özellikle ayak kemiği bulunan bölgelerinde oval bir biçimde oluşan ve keskin çizgileri bulunmayan bir tür deri kalınlaşmasıdır. Kalınlaşan ve şişen bölge iri sivilce gibi büyür ve Ayak Nasırı Nasıl Geçer, Ayak nasırı, özellikle ayak kemiği bulunan bölgelerinde oval bir biçimde oluşan ve keskin çizgileri bulunmayan bir tür deri kalınlaşmasıdır. Kalınlaşan ve şişen bölge iri sivilce gibi büyür ve giderek bu doku sertleşmeye başlar. Kalınlaşan deri üzerinde deriden daha farklı olmak üzere renk değişimi meydana gelir. Çoğunluk olarak kahverengi, sarı veya kırmızı rengini alarak kendini belli ettirir. Aynı zamanda ayakkabı giyildiği zaman nasır oluşan bölgede yanma, sızlama ve zonklama gibi belirtiler oluşur. Bu nedenle dar kalıplı ayakkabılardan uzak durularak terlik giyilmesi ve nasır oluşan bölgeyi sıkan etkilerden uzaklaştırmak gerekir. Dar ayakkabılar giymek nasırın ayakta sıkışmasına ve daha çok şişmesine neden olur. Nasır tek başına ağrı sebebi değildir. Ancak dikkat edilmediği zaman enfeksiyona yol açabilir. Bu nedenle nasır oluşumu başlar başlamaz en uygun tedavi yolu seçilmelidir. 

Ayak Nasırı Nasıl Geçer

Ayak nasırı için en uygun tedavi ayak bakımıdır. Ayakları sürekli olarak temiz tutmak, ayak nasırının zamanla kaybolmasını sağlar. Bunun için ayaklarınızı özellikle nasır olan bölümünü tuzlu bir suda bekletin. Daha sonra masaj yapar gibi ovalayın ve ayaklarınızı kurutun. Ovalayıp hemen arkasından kurutmak çok önemlidir. Böylece enfeksiyon oluşumu ve mantar oluşunu engellemiş olursunuz. Ayak mantarı için ayakların suda bekletilmesinin bir çok uygun yöntemi vardır. Ancak cildinizin türüne göre en uygun suda bekletme yöntemi ile ayak nasırın dan kısa sürede kurtulabilmeniz mümkündür. 
 • Karbonatlı Su: Ayak nasırı için ılık bir suyu ayaklarınızı koyacağınız bir kabın içine boşaltın. Daha sonra üzerine üç yemek kaşığı karbonat ekleyerek karıştırın. Daha sonra ayaklarınızı karbonatlı suyun içine yerleştirin. Suyun ayak nasırının üzerini geçmesini sağlayın. Daha sonra 30 dakika boyunca ayaklarınızı bu karbonatlı suda bekletin. Böylelikle yavaş yavaş ayaklarınızda bulunan ölü derilerin çıkmasını sağlayarak ayak nasırının da yumuşamasını sağlar.
 • Papatya Çayı: Demliğe bir miktar su koyarak bir tutum da papatya çayı ekleyin ve bitki çayı pişirir gibi papatya çayını demleyin. Daha sonra papatya çayı ılık olana kadar dinlendirin. Daha sonra ayaklarınızı koyacağınız geniş bir kabın içine papatya çayını dökerek  ayaklarınızı papatya çayının içine yerleştirin. Daha sonra bu su içinde yaklaşık olarak 30 dakika boyunca bekletin. Suyun ayak nasırının üzerini geçmesi oldukça önemlidir. 
 • Elma Sirkesi: Bir dilim bayat veya kurumuş ekmeğin üzerine elma sirkesi dökerek ekmeğin yumuşamasını sağlayın. Daha sonra yaklaşık olarak 10 saat kadar dinlendirin. Böylelikle iyice yumuşayarak macun gibi bir kıvam alacaktır. Daha sonra uyumadan önce ayaklarınıza yarım saat su banyosu yaptırarak ayak nasırı oluşan bölgenin yumuşamasını sağlayın. Daha sonra ayaklarınızı sudan çıkarıp kurulayın. Daha sonra üzerine elma sirkeli ekmeği sürerek üzerini streç bir film ile yada plastik bir torba ile sarın. Daha sonra tüm gece bu şeklide uyuyun. Sabah uyanınca ılık bir su ile yıkayarak üzerine yağlı bir krem sürün. Böylelikle deri iyice yumuşayacak ve ayak nasırı oluşan bölgedeki bakteriler de kaybolacaktır. 
]]>
Ayak Kenarında Nasır https://www.nasir.gen.tr/ayak-kenarinda-nasir.html Tue, 27 Nov 2018 04:17:31 +0000 Ayak kenarında nasır, ayağın çevresini kapsayan herhangi bir noktada oluşan deri yüzeyinin sert tabaka halinde birtakım sebeplerden ötürü kalıplaşması halinde ortaya çıkan nasır türüdür. Bu alandaki nasır tahriş olan cild Ayak kenarında nasır, ayağın çevresini kapsayan herhangi bir noktada oluşan deri yüzeyinin sert tabaka halinde birtakım sebeplerden ötürü kalıplaşması halinde ortaya çıkan nasır türüdür. Bu alandaki nasır tahriş olan cildin savunmasını sağlamak amacıyla ortaya çıkar. Ayak kenarında nasır pürüzlü, sert, yumuşak, iltihaplı, köklü ve köksüz bir şekilde meydana gelebilir. Söz konusu bu noktadaki nasır oluşumu genellikle dar, topuklu, naylon, ayak yapısına uygun nitelikte olmayan ayakkabıların sürekli olarak giyilmesinden kaynaklanmaktadır. Diğer yandan ayakta mantar gibi bulaşıcı hastalığa maruz kalan insanların ayakkabı, terlik ve çoraplarının kullanılmasıyla söz konusu bu rahatsızlık yüz gösterebilir. Daha da kapsamlı düşünmek gerekirse ayak kemiklerinin şekilsizliği, ayak kenarının bazı nedenlerden dolayı deformasyon geçirmesi, yoğun terleme, yürüyüş bozukluğu, sürekli ayakların su içerisinde olması, iltihaplanma, kan dolaşımının sağlanamaması, kirli zeminde yalın ayak yürümek ve ayakların günlük yıkanmaması gibi durumlar ayak kenarında nasır oluşumuna ortam hazırlar.

Ayak kenarında nasır tedavisi

Ayak kenarında meydana gelen nasır tedavi bilinçsiz olarak yapılmamalı ve derhal hekim muayenesine tabi tutulmalıdır. Bu şekilde hekimin sağladığı cerrahi müdahale veya tıbbi ilaç tedavisi ile söz konusu bu rahatsızlıktan kurtulmak kolaylaşır. Öte yandan birey olarak da bu yönde dikkat edilmesi gereken husus, doktor tavsiyeli ilacın temizlenen ayağın kenarına düzenli olarak uygulanmasıdır. Ayrıca, sıkı, topuklu, kalitesiz ayakkabıların giyilmemesi bunun yerine ayak yapısına daha uygun ortopedik ayakkabıların tercih edilmesi nasır tedavisinin hız kazanmasında oldukça önemlidir. Günlük olarak organik sabun ile ayaklar yıkanıp saf su ile yıkanmalıdır. Ayak kenarında nasır tedavisinin etkili olması için zeminde çorapsız gezilmemesi de iyileşme aşamasına yardımcı olur. Son olarak da bitkisel tedavinin yapılması da ayrı bir seçenek olarak fayda sağlar. Özellikle ananas ve incir meyveleri içerdiği yüksek antioksidan maddesiyle bu rahatsızlığın kısa zamanda giderilmesine yardımcı olmaktadır. Ihlamur, papatya, lavanta, portakal kabuğu, nar kabuğunun kaynatılıp soğutulmasıyla ayak kenarında nasır oluşumuna sürülmesi son derece fayda sağlayacaktır.
]]>
Elde Nasır https://www.nasir.gen.tr/elde-nasir.html Tue, 27 Nov 2018 19:50:23 +0000 Elde nasır, Nasır özellikle el ve ayaklarda meydana gelen derinin sertleşmesi durumudur. Aşırı sürtünme ve basınç uygulanan bölgelerde meydana gelir. Bu yüzden ayak parmak aralarında da sıklıkla rastlanır. Kimi kişilerde el i Elde nasır, Nasır özellikle el ve ayaklarda meydana gelen derinin sertleşmesi durumudur. Aşırı sürtünme ve basınç uygulanan bölgelerde meydana gelir. Bu yüzden ayak parmak aralarında da sıklıkla rastlanır. Kimi kişilerde el ile sürekli çalışmaya bağlı nasırlar avuç içlerinde çıkar. Sürekli elleriyle çalışan, uzun süre bir aleti tutmaya maruz kalan kişilerin ellerinde sıklıkla nasır meydana gelir. Hafif bazı nasırlar kısa süre sonra geçer ve ağrısızdır. Fakat bazı nasırlar da rahatsız edici derece de ağrı yapar. Genellikle nasırın enfeksiyon kapması ve buna bağlı olarak iltihaplanması sonucunda ağrı oluşur. Kimi kişilerin parmak ve el yapısına bağlı olarak nasıra daha uygun derileri vardır. 

Elde nasır kişinin günlük hayatını doğrudan etkiler. Çünkü herkesin gün içinde bütün işleri ellerine bağlıdır. Bunun da etkisiyle elde ki nasırları kişiler kurcalama veya yumuşatmaya çalışırlar. Aşırı ilerlemiş nasırlarla çok fazla oynamak doğru olmaz. Fakat zarar vermeden de evde uygulanabilecek, ağrısını hafifletebilecek yöntemler vardır. Nasır için eczanelerde reçetesiz ilaçlarda satılmaktadır. Genel olarak bu ilaçlar asit içerikli ve nasırın sertleştirerek öldürdüğü deriyi yakmak amaçlı kullanılır. Sürekli devam eden ve kendini yenileyen ellerde ki nasırın mutlaka doktora görünmesi gerekir. Kişinin çok fazla kendinin müdahale etmeye çalışması da bazen ufak sorunlu bir nasırı enfeksiyon kaptırarak, daha büyük hale getirebilir. Kişinin elde ki nasıra karşılık bakımı da çok önemlidir. Elde ki nasırın hijyeninden, derisinin bakımına kadar yapılması gerekir.

Elde nasır için neler yapılabilir
 • Deri yumuşatılarak ponza taşı ile ovulabilir.
 • Eldiven kullanmak en doğru yöntemdir. Elde nasırın daha çok artmamasına ve mikrop kapmamasına yardım eder.
 • Elde nasır için özellikle bayanların ellerinin sürekli temizlik ürünlerine maruz kalmaması gerekir.
 • Gün içinde veya akşamları ellere krem ve yağ kullanmak ağrıyı hafifletir. Deriyi de rahatlatır.
 • Kullanılan eldiven veya diğer aletlerin kişiye özel olması gerekir.
 • Elin sürekli temiz kalması, ara sıra ılık suda dinlendirilmesi gereklidir.
 • Evde müdahale edilmek istendiği zamanlar da soğan yada sarımsak sürmek faydalı olur.
 • Ellere kullanılan özel ürünleriniz varsa, başkalarıyla paylaşmamak gerekir.
 • Bunlarla birlikte elde oluşan nasır ağrılı, kaşıntılı veya iltihaplı olursa ve sürekli kendini yenilerse en yakın zamanda cildiye doktoruna başvurmak gerekir. Elde nasırın tedavisi mümkündür.
]]>
Nasır Kanaması https://www.nasir.gen.tr/nasir-kanamasi.html Wed, 28 Nov 2018 10:47:04 +0000 Nasır Kanaması, vücudun ayak ve el kısımlarının herhangi bir yerinin deri yüzeyinde sertleşip tabaka haline gelen nasırın kanaması birçok sebepten kaynaklanabilir. Nasırın kesilmeye çalışılması, bir yere sürtünmesi, ayakt Nasır Kanaması, vücudun ayak ve el kısımlarının herhangi bir yerinin deri yüzeyinde sertleşip tabaka haline gelen nasırın kanaması birçok sebepten kaynaklanabilir. Nasırın kesilmeye çalışılması, bir yere sürtünmesi, ayaktaki nasırın dar bir ayakkabı ile sıkışması, eldeki nasırın naylon nitelikli eldivene teması, nasırlı alana şiddetli bir darbenin alınması, ağır yüklü işlerde çalışmak ile nasırlı bölgenin sürekli kullanımı ve iltihaplı nasırın akıtılması gibi sebeplerle nasırda kanama oluşumu başlar. Ayrıca, nasır için cerrahi müdahale yapıldığında bir süre kanamanın meydana gelmesi kaçınılmaz bir durumdur. Her yaştan insan bu sağlık problemiyle karşılaşabilir. Asıl olan bu sorunun önünü kesmektir. Bu hususta doktor muayenesinin yapılmasıyla birlikte ilaç kullanımı önem teşkil eder.

Nasır kanaması nasıl önlenir

Öncelik hekim tedavisi ile nasır kanamasının önlenmesi yönünde olmalıdır. Nasırlı organ sürekli temiz tutulmalıdır. Diğer yandan nasırlı bölgeye aşırı baskı uygulamamak gerekir. Ayrıca, avakado ve incirin püre haline getirilip nasır yüzeyine sürülmesi nem seviyesini attıracağı için kanama oluşumunu önler. İltihaplı nasır alanına hiçbir uygulama yapmamak gerekir. Enfeksiyona maruz kaldığı için ani bir dokunuşla iltihapla birlikte kan akışı başlar. Nasırın köklü olması kan damarı yollarını etkileyecektir. Bu nedenle ayak üzerindeki nasır kanamasını önlemek için rahat ortopedik ayakkabıların giyilmesi, yoğun spor faaliyetlerinin yapılmaması, yalın ayak pürüzlü zeminde yürüyüş yapılmaması etkin rol oynar. Eldeki nasır kanamasının önlenmesi için de bu kısmı sürekli dezenfekte edip temiz tutmak ağır aletle çalışan görevleri üstlenmemek, nasırlı alanı sürekli suda tutmamak gerekir.
]]>
Nasır Kaşıntısı https://www.nasir.gen.tr/nasir-kasintisi.html Wed, 28 Nov 2018 17:56:25 +0000 Nasır kaşıntısı, nasırlar bir çok farklı bölgelerde ve farklı büyüklüklerde ve cinslerde ortaya çıkabilen ağrılı ve yoğun bir sorun halinde kendini gösterebilmektedirler. Nasır, sürtünmeyle veya baskı nedeniyle oluşabi Nasır kaşıntısı, nasırlar bir çok farklı bölgelerde ve farklı büyüklüklerde ve cinslerde ortaya çıkabilen ağrılı ve yoğun bir sorun halinde kendini gösterebilmektedirler. Nasır, sürtünmeyle veya baskı nedeniyle oluşabilecek bölgede tahriş olmasına neden olur ve nasır oluşur. Genellikle nasırlar vücudun ağırlıklı olan bölgelerinde görülür. Özellikle en çok yükü ayaklar çektiğinden, ayaklarda ayak parmaklarında görülebilirler. Bunun haricinde ellerde de nasır görülebilir.

Fazla ayakta kalmaktan dolayı, yanlış ayakkabı tercihinden dolayı ya da fazla dar veya bol ayakkabı seçmekten dolayı, topukların çok yüksek olmasından kaynaklı, ayakların öne basıncından dolayı gerçekleşebilirler. En çok rastlanan nasırlardan bir tanesi, en küçük parmağın ayakkabıya sürtünmesinden kaynaklı oluşan nasırdır. Bu küçük parmak üzerinde oluşan nasırlar sert nasırlar olarak bilinirler. İki parmak arasında oluşan nasırlar da yumuşak dokulu nasırlar olarak adlandırılırlar. 

Nasır kaşıntısı, genellikle yumuşak dokulu nasırlarda görülmektedir. Ama sert dokulu nasırlarda da görülebilir. Nasır sadece parmaklarda değil, ayak tabanının altında ya da ayak tabanının topuğunda da görülebilmektedir. Nasırlı bölgede ağrılar görülebilmektedir. Ağrının yanı sıra kaşıntının da görülmesi olağandır. Nasırda kaşıntı oluyorsa nasırın çoğaldığı söylenebilir. Yada halk arasında nasır azması da denebilir. Yumuşak dokulu nasırlarda oluşan ağrılar, kaşıntılar sıklıkla görülmektedir. Kaşıntının giderilmesi mümkün olmayabilir. Nasırlı bölgede kaşıntı var ise, o bölgenin temizlenerek törpülenmesi sağlanarak kaşıntının giderilmesi gerekmektedir. 

Nasır kaşıntısı tedavisi nasıl yapılır

Öncelikle nasırlı olan bölge dezenfekte edilerek yumuşatılmalıdır. İltihaplanmış olmasına dikkat edilmelidir. İltihaplanmış olan yumuşak dokulu nasırlarda öncelikle iltihabın kurutulması için ilaç yöntemi uygulanmalıdır. Bu süreçte nasırın kaşınması normaldir fakat zorlu bir süreçtir. Kaşınan nasırlı kısma hasta dokunamadığı için zor bir dönem geçirebilir. Sonrasında nasırlı bölge yumuşatılarak bir törpü yardımıyla sertleşmiş kısım alınmalıdır. Nasırlı kısım böylece biraz rahatlamış olacaktır. Daha sonra iyice kurulanan nasırlı bölgeye ilaç uygulanabilir ya da nasırlı bölge için olan petlerden kullanılabilir. Nasırlı bölge hemen iyileşme gösteremeyebilir. Biraz uzun süreç sonrasında nasırlı kısımdaki kaşıntının geçmesiyle iyileşme süreci devam eder. Yinede geçmeyen nasırlı bir bölge varsa cerrahi müdahaleyle nasırlardan kurtulabilirsiniz. 
]]>
Nasır Temizleme https://www.nasir.gen.tr/nasir-temizleme.html Thu, 29 Nov 2018 05:11:21 +0000 Nasır Temizleme, Nasır, kısaca derinin kalınlaşmasıdır. Vücudumuzun basınç veya sürtünmenin olduğu alanlarda oluşur.Vücudumuz ise bunu yaparak kendisini korur.  Örneğin giydiğimiz büyük ayakkabılar ayaklarımızda sürt Nasır Temizleme, Nasır, kısaca derinin kalınlaşmasıdır. Vücudumuzun basınç veya sürtünmenin olduğu alanlarda oluşur.Vücudumuz ise bunu yaparak kendisini korur.  Örneğin giydiğimiz büyük ayakkabılar ayaklarımızda sürtünme yaşatacağı için nasır oluşabilir veya giydiğimiz küçük numaralı ayakkabılar ayağımızda basınç uygulayacağı için nasır oluşumuna sebep verebilir. Aynı zamanda yüksek topuklu, sivri burunlu ayakkabılarda nasır oluşturur bu yüzden ayakkabılarımızı ayağımıza uygun seçmeliyiz. 

Nasır Temizleme Nasıl Olur

Nasır temizleme, uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Nasırda kan dolaşımı olmadığı için nasır temizleme yöntemi hijyenik aletlerle ve nasır temizleme konusunda uzman kişiler tarafından yapılmalı  bu durumda  zaman bir ağrı veya acı oluşmaz. Nasır temizlemeyi bizde kendimiz çeşitli yöntemler kullanarak yapabiliriz.

Evde Nasır Temizleme 

Ponza taşı kullanmak, nasırlı bölgede ovularak ölü deri atılabilir ama bundan önce o bölgeyi nemlendirmeliyiz. Nasırın temizlenmesinde etkili yöntemlerden biridir.

Limon kullanmak, limon içinde bulundurduğu asitler ile nasırın küçülmesine olanak sağlar bunun için bir dilim limonu nasırlı bölgeye yerleştirerek 1 gece bekletebiliriz. Nasırın temizlenmesinde faydalı bir yöntemdir.

Yağlar kullanmak, nasırın temizlenmesinde kullandığımız yağlar Hint yağı, çay ağacı yağı, kakao yağı, Hindistan cevizi yağı gibi bitkisel yağlardır. Bölgeye uygulayarak oranı yumuşamasını ve nasırın temizlenmesini kolaylaştırabiliriz. 

Ayrıca nasırın oluşumunu engellemek veya nasırı temizlemek için önemli olan bir diğer nokta ise vücudumuzu iyi nemlendirmekten geçer.
]]>
Nasır İlacı https://www.nasir.gen.tr/nasir-ilaci.html Thu, 29 Nov 2018 19:24:29 +0000 Nasır ilacı; nasır kısaca derinin kalınlaşması anlamına gelir. Nasırlar sürekli basınç veya sürtünmeye uğrayan deri tabakası altında bulunan diğer dokuları korunması için kalınlaşır. Bu duruma halk arasında nasır Nasır ilacı; nasır kısaca derinin kalınlaşması anlamına gelir. Nasırlar sürekli basınç veya sürtünmeye uğrayan deri tabakası altında bulunan diğer dokuları korunması için kalınlaşır. Bu duruma halk arasında nasır denir. Nasır ise genellikle el, ayak tabanlarında, dirseklerde ve dizlerde oluşur. El ve ayaklarda oluşan bu nasırlarında birçok ilacı ve tedavi yöntemi vardır. Bu ilaçlarda genellikle eczanelerde satılan krem, bant ve damlalar şeklindedir. Bu ilaçların içerisinde salisilik asit içeren değişik asitler içeren ilaç ve solüsyonlarda kullanılmaktadır. Ayaklardaki nasırlar hem ayak yapısından hemde yanlış ayakkabı seçimlerinden kaynaklanır. Özellikle dar ayakkabılar, yüksek topuklu ayakkabılar ve dar ayakkabılardan meydana gelir. Ayrıca sürekli evde yalınayak dolaşmaktan da nasır oluşmasına sebep olur. Ağrı ile birlikte nasır kalınlaşmaya başlar. Nasırlar genellikle zararsızdırlar ama ağrıya neden oldukları için mutlaka ilaç kullanıp tedavi edilmelidirler. 

Nasır ilacı ve tedavisi; nasırlar genellikle asit içeren bazı nasır bantları, solüsyonlar ve kremlerle tedavi edilir. Ancak bu bant ve ilaçlar güçlü ve deriyi tahriş edici oldukları için çok dikkatli kullanılması gerekir. Çünkü bu ilaçların içerisinde bulunan asitler çok kuvvetlidir. Bu asitlerde nasırı eriterek yok eder. Nasır olmayan yere değdiği zaman o bölgeyi tahriş eder dokusunu öldürebilir. Nasırlar eczanelerde satılan bazı ilaçların yanı sıra evde de uygulanabilecek yöntemlerde mevcuttur. Örneğin badem yağı, E vitamini gibi kremler kullanılarak ta nasırın yumuşaması sağlanır. Ayrıca nasırlarında olan bölgeyi özellikle ayaklar ılık su dolu leğende yarım saat kadar bekledikten sonra uygun bir ponza taşı ile yumuşamış olan nasırı yavaşça sürterek temizleyebiliriz. Bu yöntemle nasırlı olan bölgedeki ölü hücreleri temizleyebiliriz. Ancak bu ilaç ve yöntemlerle nasırlar geçmiyorsa doktora muayene olup ufak bir operasyon ile nasırlardan kurtulabiliriz.

Nasır ilacı doğal yöntemler;

Nasırlar için ilaç kadar kuvvetli evde uygulayacağımız yöntemlerde mevcuttur. Örneğin limon, beyaz sirke, sarımsak, zeytinyağı, Hint yağı ve karbonat gibi. Nasır oluşan bölgeyi limonla ovalamak nasırın yumuşamasına yardımcı olur. Aynı işlemi beyaz sirke ile yapmakta mümkündür. Evde nasır için bir parça pamuğa hint yağı döküp nasırın üzere bırakıp üzerini bantla kapatıyoruz.bir gece bu şekilde kalmasını sağlıyoruz.

Diğer bir yöntem ise, karbonattır. Çünkü karbonat hem nasırın iyileşmesine yardımcı olur hemde enfeksiyonlara karşı korur. Kullanılışı ise, ılık su dolu bir leğene 3-4 yemek kaşığı karbonat ekleyip bu suda nasırlı ayak 10-15 dakika bekletilir. Bu sayede nasırlar yumuşar.  Nasırlı bölgedeki ölü derileri ise ponza taşı veya törpü yardımı ile temizlenebilir. 
Nasır ilacı olarak başka bir doğal yöntem ise sarımsaktır. Çünkü sarımsakta doğal bir antioksidandır. Nasırlı olan bölgeye sarımsak sürülür ve kurumaya bırakılır. Bu yöntemde nasır iyileşinceye kadar devam edilir.
]]>
El Parmağında Nasır https://www.nasir.gen.tr/el-parmaginda-nasir.html Thu, 29 Nov 2018 20:41:32 +0000 El Parmağında Nasır; Derinin sert maddelerle sürtünmesi sonucunda tahriş olması nedeni ile derinin kalınlaşmasından dolayı nasır oluşmaktadır. Ayakta, topukta, serçe parmakta oluşan nasırlar gibi kişinin el parmağında nas El Parmağında Nasır; Derinin sert maddelerle sürtünmesi sonucunda tahriş olması nedeni ile derinin kalınlaşmasından dolayı nasır oluşmaktadır. Ayakta, topukta, serçe parmakta oluşan nasırlar gibi kişinin el parmağında nasır oluşması da gayet normaldir. Avuç içlerinde, parmaklarda nasır, oluşabilmektedir. El parmağında nasır genellikle erkeklerde daha çok görülmektedir. Bayanlarda az görülen el parmağı nasırları erkeklerde özellikle meslekleri yüzünden oluşmaktadır. Ağır işlerde çalışan, sert cihazlar kullanan kişilerde görülmektedir. İnşaatta çalışan kişilerde balyoz, demir gibi sert şeyleri tutmaktan oluşmaktadır. Parmak derisi sürekli sürtünme  ile tahriş olacak ve parmak nasırı kaçınılmaz olacaktır. El parmağı nasırları ilk başlarda yumuşak olacağı için kişi rahatsız olmayacaktır. Fakat ilerleyen el parmağı nasırların da kişi başkaları ile tokalaşırken bile rahatsızlık duyacağı için vücut bakımı, cilt bakımı, ayak bakımı gibi el bakımında erkeklerin daha özen göstermesi gerekmektedir. Gerekirse güzellik merkezlerine bile giderek el bakımı yaptırabilmektedir. El parmağındaki nasır ayak nasırları gibi çok ağrı yapmayacağı için kişi genellikle önemsememektedir. İleri el parmağı nasırların da renk değişip koyu gri olabileceği için kişinin bir an önce el bakımına özen göstermesi gerekmektedir.

El Parmağında Nasır nedenleri; El parmaklarında, avuç içlerinde veya parmak üstlerinde nasır oluşan kişilerin mutlaka mesleklerinde aşırı derecede parmakları sürtünme halindedir bunun dolayısı ile de el parmağında nasır oluşmaktadır. Ayrıca bazı kişilerin elini parmaklarını yediğini demek gerekir kemirdiklerini mutlaka görmüşsünüzdür. Bu nedenle de el parmağında veya avuç içlerinde nasır oluşmaktadır. Elinde nasır olan kişiler olmayan kişilere nazaran başkalarının yanında rahatsızlık duyabilmektedirler.

El Parmağı Nasır Tedavisi; Ağır işlerde çalışan kişilerin eldiven kullanılması el parmağı nasır oluşumunda çok önemlidir. Ellerin de deriyi, yumuşak tutan kremleri sık kullanması gerekmektedir. Kişi ellerini parmaklarını yememelidir. Bitkisel olarak evde yapılacak tedavi el parmağı üzerindeki nasıra ceviz yağı sürmek olacaktır. Sıcak suda bekleterek de el parmağındaki nasırları yumuşatabilirsiniz. El parmağında nasırı sertleşmiş deriyi, sıcak suda bekleterek soyulabilir ve krem sürülür. Ayrıca el parmağında sertleşmiş deri yine sıcak suda bekletilerek ponza taşı ile hafifletilebilir. Bu işlemi düzenli olarak tekrarlayan kişiler el bakımına özen gösterir, ellerini kremler, yağlar, eldiven kullanır ise el parmağında nasırın ilerlemesini engelleyebilir. Ayrıca başka parmaklarda da oluşmasını engellemiş olacaktır.
]]>
Serçe Parmakta Nasır https://www.nasir.gen.tr/serce-parmakta-nasir.html Fri, 30 Nov 2018 15:06:11 +0000 Serçe parmakta nasır, nasırın oluşum yeri açısından en sık rastlanılan şeklidir. Nasır daha çok ellerde, ayaklarda ya da parmaklarda görülen bir deri hastalığıdır. Bu uzuvların sürekli olarak aynı noktadan bir yere Serçe parmakta nasır, nasırın oluşum yeri açısından en sık rastlanılan şeklidir. Nasır daha çok ellerde, ayaklarda ya da parmaklarda görülen bir deri hastalığıdır. Bu uzuvların sürekli olarak aynı noktadan bir yere sürtülmesiyle deri zamanla kalınlaşır ve sertleşmeye başlar. Parmaklarda meydana gelen nasırlar çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşabilir. El ve ayak parmaklarının özellikleri dikkate alındığında serçe parmakta nasır oluşma ihtimali en fazla ayak parmağında bulunmaktadır. El parmağında daha çok işaret parmağında meydana gelen nasır ayak parmağında ise serçe parmak ile baş parmakta oluşmaktadır. Nasır bir defa oluştuğunda tedavi edildikten sonra da gerekli dikkat ve hassasiyet gösterilmezse tekrar edebilir. Bu nedenle nasırın tedavisi kadar bir daha oluşmaması için gerekli önlemlerin alınması da önem  arz etmektedir. Bu nedenle nasır oluşumuna neden olan faktörlerin çok iyi bilinerek bertaraf edilmesi gerekir. Unutmayın ki nasır daha çok dışsal etkilere bağlı olarak gelişmektedir. 

Serçe parmakta nasır nasıl kurutulur
 • El parmaklarında serçe parmak oluşumu nadiren görülen bir durumdur. Eğer serçe parmakta nasır meydana gelmişse bunun en temel nedeni bir yere sürekli sürtülmesidir. Bu nasırdan kurtulmak için yapılması gereken şeylerden bir tanesi elin sıcak su içerisinde bir müddet bekletilerek o bölgedeki sertliğin nasır taşıyla sürtülmesidir. Ayrıca suyla temas etmeyecek şekilde nasır bantlarından da yararlanabilirsiniz. 
 • Ayak serçe parmağında oluşan nasırların en önemli sebebi yanlış ve sağlıksız ayakkabı seçimidir. Özellikle bayanlarda görülen ayak serçe parmağındaki nasırın oluşmasını engellemek için doğru ayakkabı seçimi çok önemlidir. Kalitesiz malzeme üretilen ve sert yapıdaki ayakkabılar serçe parmağa baskı uygulayarak burada nasır oluşumuna neden olacağından yumuşak ve deri ayakkabıların tercih edilmesi gerekir.
 • Gün içerinde hep ayakkabıyla gezmek zorunda olan kişilerin mutlaka rahat ve sağlıklı ayakkabıları seçmeleri gerekir. Aksi halde oluşan nasırlardan kurtulmak daha da zorlaşır. Zira nasır ne kadar sertleşir ise o kadar geç iyileşir.
Serçe parmakta nasır tedavisi:

Nasırın tedavisi için eczanelerde satılan nasır taşından istifade edilebilir. Nasır taşı nemli iken nasırın üzerine sürtülür ise buradaki sert yapı dökülür ve altındaki yumuşak deri tekrar ortaya çıkar. Bu işlemi yapacağınız zaman yüzme ya da duş sonrasında ki zamanları tercih ederseniz nasır yumuşadığı için işiniz biraz daha kolay olur. 
Yine eczaneden temin edeceğiniz nasır bantlarını da kullanabilirsiniz. Fakat nasır bandının bire süre nasırın üzerinde kalması gerektiğinden evde olduğunuz vakitleri seçmeye özen gösterin. Serçe parmakta nasır için jel ve sıvı ilaçlardan da yararlanılabilir.
]]>
Ayak Bileğinde Nasır https://www.nasir.gen.tr/ayak-bileginde-nasir.html Sat, 01 Dec 2018 03:41:59 +0000 Ayak Bileğinde Nasır, kemik ile bütünleştiği için tedavisi de bir o kadar zordur. Ayak bileğinde nasır oluşmasının en önemli nedenlerinden biri, ayak bileklerinin taşımasından daha fazla yük taşımasından kaynaklanır. Yani Ayak Bileğinde Nasır, kemik ile bütünleştiği için tedavisi de bir o kadar zordur. Ayak bileğinde nasır oluşmasının en önemli nedenlerinden biri, ayak bileklerinin taşımasından daha fazla yük taşımasından kaynaklanır. Yani kişi zaman içinde aldığı fazla kiloları ayaklar taşımakta zorluk çekince ayak bileklerinde şişme meydana gelir. Bunun beraberinde de ayak bileğinde nasır oluşunu tetikler. Bu durumu ortadan kaldırmanın en etkili yolu tedavinden önce kilo vermektir. Aksi taktirde ayak bileklerinde nasır olan kişilerin yürüdükleri anda ayak bilekleri tekrar şişmeye ve ağrımaya başlar. Ayrıca ayak bileğinde nasır oluştuğu dönemlerde uzun botlar yada ayak bileğinizi sarıp sıkacak ayakkabılar giymekten uzak durun. 

Ayak Bileğinde Nasır Belirtileri 

Ayak bileğini yapı itibari ile herkeste şişlik varmış bir gibi görüntü sergiler. Oysa ki ayak bileği kemiğin etkisi ile bu şişlik görüntüsüne sahiptir. Zaman içinde burada oluşan nasır, ayak bileğinde ki bu kemiğin daha çok şişmesine ve renk değiştirmesine neden olur. Çoğu kişide kırmızı veya kahverengi olmak üzere sarı rengine de dönüşebilmektedir. Aynı zamanda dar ayakkabı veya uzun bot giydiğiniz zaman ayak bileğinde oluşan nasır da yanma, sızlama ve ağrı şikayetleri ile kendini göstermektedir. Bu nedenle ayak bileğinde nasırı olan kişilerin, nasır tamamen kaybolana kadar uzun bot veya ayakkabıdan uzak durarak terlik giymeleri önerilir. Böylelikle ayak bileğinde oluşan nasırın hava alması sağlanır. 

Ayak Bileğindeki Nasır Tedavisi

Ayak bileğinde oluşan nasırın tedavisi oldukça zordur. Bu nedenle uzman bir doktordan yardım alınması gerekir. Ancak evde uygulanan basit yöntemler ile de ayak bileğinde oluşan nasırı yumuşatarak zaman içinde dağılmasını sağlayabilirsiniz. Ayak bileğinde oluşan nasır kemik üzerinde olduğu için her gün yarım saat ılık suda bekletin ve bu bölgenin yumuşamasını sağlayın. Daha sonra doktorun tavsiye ettiği yağlı kremleri ayak bileğinizdeki nasırın üzerine masaj yaparak uygulayın. 
]]>
Ayaktaki Nasır Nasıl Geçer https://www.nasir.gen.tr/ayaktaki-nasir-nasil-gecer.html Sat, 01 Dec 2018 12:26:11 +0000 Ayaktaki nasır nasıl geçer: Cilt, aşırı sürtünme ve basınca maruz kaldığında deri kendini koruma altına alarak sertleşir ve nasırı oluşturur. Nasır insan vücudunda en fazla ayaklarda oluşur. Bunun nedeni kişi kendi ayağı Ayaktaki nasır nasıl geçer: Cilt, aşırı sürtünme ve basınca maruz kaldığında deri kendini koruma altına alarak sertleşir ve nasırı oluşturur. Nasır insan vücudunda en fazla ayaklarda oluşur. Bunun nedeni kişi kendi ayağına göre ayakkabı almamasıdır. Bunun yanında çorapsız ayakkabı giymek, çok fazla yürümek, ayağın fazla kemikli olması, ayak üzerinde fazla durmak, dışarıda yalın ayak yürümek nasır oluşumunun diğer nedenleridir.  Ayaktaki nasırı geçirmek için birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Ayaktaki nasır nasıl geçer
 • Beyaz sirke, ayaktaki nasır üzerinde çok etkilidir. Beyaz sirkenin yüksek asitlik düzeyi, sert cildin yumuşamasını sağlar. Ayrıca içeriğinde bulunan antifungal ve antibakteriyel özellikleri enfeksiyon riskini azaltır. Bir bardak suya bardağın üçte biri kadar beyaz sirke karıştırın ve nasırlı bölgeye sürün.
 • Ponza taşı ile nasırlı bölge ovularak ölü deri atılmış olur. Ancak bu işlemi yapmadan önce ölü derinin yumuşatılması gerekir. Bunun için ayağınızı suyun içinde bir süre bekletin.
 • Ayaktaki nasırın üzerine limon sürülür ve bandaj yardımı ile limon sabitlenerek gece boyunca bekletilir. Birkaç gün uygulanan bu işlemden sonra nasırın büyüklüğünde azalma görülecektir.
 • Doğal bir peeling görevi gören karbonat, nasırın iyileşme sürecini hızlandırır. Ayrıca cildi enfeksiyonlara karşı korur. Ilık su koyduğunuz kovaya 2-3 yemek kaşığı karbonat koyun. Ayaklarınızı bu suda 10-15 dakika boyunca bekletin. Daha sonra ölü deriyi yok etmek için ponza taşı ile nasırlı bölgeyi ovun.
 • Ayaktaki nasırlı olan bölgeye günde üç defa hint yağı uygulanır. Bu şekilde nasırın yumuşamasını sağladıktan sonra ponza taşı ile ovarak ölü deriyi kaldırın. Sadece 3-4 gün içinde olumlu sonuç alınır.
 • Doğal bir antioksidan olan sarımsak, nasır tedavisinde kullanılır. Nasırlı olan bölgeye sarımsak sürün ve cildi kurumaya bırakın. Ertesi sabah nasırlı bölgeyi ılık su ile yıkayın. Nasır iyileşene kadar her gece yatmadan önce uygulayın.
 • Ayaktaki nasır üzerinde etkili olan soğan dilimlenerek nasır üzerine bandaj yardımı ile sabitlenir. Gece boyunca nasır üzerinde kalan soğan sabah çıkartılır. Bir hafta boyunca her gün uygulandığında, olumlu sonuç alındığı görülür.
 • Terebentin yağı, içerdiği güçlü antiseptik özelliğinden dolayı, nasır tedavisinde faydalı olmaktadır. Terebentin yağı, deri içine hızlı bir şekilde nüfuz eder. Buda nasırın iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Meyan kökünün ayaktaki nasırı iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Dört meyan kökü sopası ve bir miktar hardal yağı kullanarak hamur kıvamında bir karışım yapılır. Bu karışım gece yatmadan önce nasırlı olan bölgeye uygulanır. Sabah ılık su ile yıkanır. Bu uygulama birkaç gün devam edilir ise, olumlu sonuç alınır.
 • Papayanın nasırı iyileştiren özellikleri bulunmaktadır. Gece yatmadan önce nasırlı bölgeye papaya konularak üzeri kapatılır ve bir gece bekletilir. Sonrasında ılık su ile yıkanır. 
Ayaktaki nasır nasıl geçer, önerilen bu yöntemler nasır oluşumları üzerinde umarız faydalı etkiler yapacaktır.
]]>
Nasır Çeşitleri https://www.nasir.gen.tr/nasir-cesitleri.html Sun, 02 Dec 2018 11:13:32 +0000 Nasır çeşitleri: Nasır, derinin normal halinden daha kalın bir hal almasıdır. Bu kalınlık daha derinlere indikçe tepe gibi sivri bir şekil alır ve bu şekil ağrının ana sebebidir. Normalden daha kalın hale gelmesiyle oluşan ve Nasır çeşitleri: Nasır, derinin normal halinden daha kalın bir hal almasıdır. Bu kalınlık daha derinlere indikçe tepe gibi sivri bir şekil alır ve bu şekil ağrının ana sebebidir. Normalden daha kalın hale gelmesiyle oluşan ve derinleştikçe sivrilen uç kısmı daha ince bir yapıdadır ve her baskı aldığında dayanılmaz ağrılara sebep olur. Nasır parmakta, ayakta, tabanda veya dirsekte olabilir. 

Nasırın iki çeşidi vardır. 

Bunlar, derinin kalınlaşması sonucu oluşan nasır diğeri ise siğil mikrobu bulaşması sonucu oluşandır. Her ikisininde tedavi şekilleri aynıdır.  Fakat siğil mikrobuyla bulaşanın nedeni daha farklıdır. En yaygın olanı derinin nasırlı bölgesindeki ve sürekli devam eden küçük uyarıcı ağrılardır. Mesela makasla uğraşan terzinin, berberin makası taktığı parmağının o noktasında meydana gelen kalınlaşma gibi. Bu tür oluşan nasırlar kendiliğinden kaybolabileceği gibi bant veya solüsyon yardımıyla düzelebilir. Bu yolla düzelmeyen nasırlar ameliyatla yada radyo frekansla çıkarılır. Nadir olarak görülen siğilden bulaşan tipte ise mikrobik olduğu için başkasının çorap, terlik  veya ayakkabısı ile bulaşır. Bunun tedavisi için ise 2 haftalık siğil ilacı kullanılması önerilir. Bu yolla düzelmeyen rahatsızlıklarda cerrahi müdahale ile çıkarılabilir.
]]>
Ayak Serçe Parmağı Nasır https://www.nasir.gen.tr/ayak-serce-parmagi-nasir.html Sun, 02 Dec 2018 12:34:31 +0000 Ayak serçe parmağı nasır:  Birçok boyda, cinste ve farklı biçimde oluşabilen nasırlar, bu problem ile karşı karşıya kalan kişiler için oldukça sıkıntılı bir durum yaratır. Ağrı durumu yaratması ve kötü bir görünü Ayak serçe parmağı nasır:  Birçok boyda, cinste ve farklı biçimde oluşabilen nasırlar, bu problem ile karşı karşıya kalan kişiler için oldukça sıkıntılı bir durum yaratır. Ağrı durumu yaratması ve kötü bir görünüşe sahip olmasından dolayı kişiyi oldukça rahatsız neden nasırlar en çok da ayak tabanında, ayak üstünde ve serçe parmağı üzerinde oluşur. Ancak bunlar haricinde vücudun diğer bölgelerinde de ortaya çıkabilirler. Sürtünme veya tahriş nedeniyle derinin kalınlaşıp tepki vermesi ile oluşan nasırın en çokda ayak serçe parmakları üzerinde oluşmasının altında yatan oldukça farklı durumlar söz konusudur. Genellikle dış faktörler nedeniyle oluşan ayak serçe parmağı nasırı sert özellikte olan bir nasırdır.
 
Ayak serçe parmağı nasır nedenleri, 

Genellikle parmağın aşınması veya baskıya maruz kalması sebebiyle bu bölgede derinin renginin değişmesi ile ortaya çıkmaktadır. En sık karşılaşılan ve Hellora dura olarak adlandırılan parmağın üst kısmının ayakkabı ile temas etmesi ile ortaya çıkan ayak serçe parmağı nasırı bununla beraber ayak yapısına uygun olmayan ve sıkı ve sivri burunlu ayakkabıların tercih edilmesi, yüksek topuklu ayakkabılar, ayakların fazla kemikli olması, yürüme bozukluğu ve ayak serçe parmağında oluşan deformasyonlar nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Ayak serçe parmağı nasır belirtileri, 

Farklı belirtiler ile ortaya çıkabilen bu rahatsızlık hiçbir belirti vermeden ağrısız olarak da oluşabilir. Fakat ayak serçe parmağı nasırında çoğunlukla görülecek ilk belirti bu bölgede ortaya çıkan şiddetli ağrılarda beraber ayak serçe parmağı derisinde kalınlaşma görülmesidir. Ayak serçe parmağında nasır oluşması durumunda kişinin bazı hareketleri kısıtlanır. Ayak serçe parmağı nasır olan kişiler fazla yol yürümez, koşmaları engellenir ve ayakkabı ile uzun süre ayakta bekleyemezler. Çünkü nasırın üzerine vücut ağırlığının verilmesi belirli bir zamandan sonra kişiye oldukça acı verir. Çoğunlukla zararsız olan ayak serçe parmağı nasırı ağrı durumu yarattığı zaman tedavi edilmesi gerekir.

Ayak serçe parmağı nasır nasıl geçer, 

Kişiye oldukça rahatsızlık veren bu rahatsızlıkta ilk olarak ayağa uygun bir ayakkabı seçimi yapılmalıdır ve ortopedik bir durum söz konusu ise tedaviye başlanmalıdır. Tedavide ayak serçe parmağının yüzey kısmındaki ağrıları hafifletmek ve ölü deriyi temizlemek için sertliğin yumuşaması gerekir. Evde bu bölgenin üzerine köpük seti koyarak basınç azaltılabilir. Ayak serçe parmağında nasır olması durumunda sürtünmeden dolayı kalınlaşan ölü deri banyodan sonra deri yumuşadığı için bu bölgeye ponza taşı sürtülerek temizlenebilir. Bunların yanı sıra asit içermeyen nasır kremleri ve nasır yakılarının kullanılması oldukça etkili olur. E vitamini içeren kremler ve badem yağı nasırını yumuşatmak için tercih edilebileceği gibi köklenmiş ve oldukça ağrı durumu yapan ayak serçe parmağı nasırı cerrahi operasyon ile küçültülebilir veya tamamen çıkarılabilir.
]]>
Nasır Ameliyatı https://www.nasir.gen.tr/nasir-ameliyati.html Mon, 03 Dec 2018 09:29:24 +0000 Nasır ameliyatı, cildin korunma hedefli olarak kalınlaşmasının tedavi edilmesi yöntemidir. Nasırlar Cilt herhangi bir sebeple belirli bir bölgede tahriş hissettiği zaman kalınlaşır ve bu nedenle nasır oluşur. Nasır devamlı ba Nasır ameliyatı, cildin korunma hedefli olarak kalınlaşmasının tedavi edilmesi yöntemidir. Nasırlar Cilt herhangi bir sebeple belirli bir bölgede tahriş hissettiği zaman kalınlaşır ve bu nedenle nasır oluşur. Nasır devamlı basınç altında kalan yada sürtünmeye uğrayan deri tabakasının kalınlaşması nedeniyle oluşur. Çoğunluk olarak basınçtan dolayı ayak tabanında, sürtünmeden dolayı ise ellerde görülür. Vücutta meydana gelen nasır çoğu vücudun belli bir ağırlığını taşıyan bölgeleridir. Nasır şişme, yanma, zonklama ile ağrı şeklinde kendini belli eder. Bunların dışında ise obezite ve diyabet hastası olan kişilerde nasırın oluşması daha sık görülür. Deri ve kemik arasındaki yumuşak dokunun az olması da deride nasır oluşumunu kolaylaştırır. Nasır cildin içerisine doğru tepesi derinlerde olacak biçimde gelişir. Tedavide ise mutlaka nasırın tepe kısmında yok edilmesi gerekir. Aksi taktirde tekrar oluşabilir. Nasır oluşumunu etkileyen faktörler arasında dar ve ayağı sıkan ayakkabılar giymek, aşınmış ayakkabı tabanı kullanmak, ayakta sürtünmeye sebebiyet verecek çorapların giyilmesi ve normal yürüyüş biçimi olarak yer almaktadır. Nasırlar hayati bir önemi olmayan ancak hastanın yaşam kalitesini düşüren bir tür hastalıktır.

Nasırlar 3'e ayrılır.
 • Sert nasır: Yoğun bir kök biçimine sahip olan sertleşmiş bir deri tabakasıdır. Ayak parmaklarının üst kısımlarında ve ufak ayak parmağının yanı ile tepe kısmında görülür.
 • Yumuşak nasır: Pürüzsüz ve ince kökü olan 1-4 cm çapında ve kızarmış bir deri tabakasından oluşur. Ayak parmaklarının dış kısımlarında görülür. 
 • Tohum nasırı: Ölü cilt hücresinden meydana gelen bir deri tabakasından oluşur. Topuğun yan ve arka kısımlarında görülür. 
Bunlar haricinde kalıtımsal olan nasır çeşitleri vardır. Bu tür oluşumlarda belirgin bir baskı yada sürtünme yoktur. 2,5 cm genişliğine kadar çıkan nasırlar genel olarak ayağın altında yada avuç içlerinde görülür.

Nasır ameliyatı nasıl yapılır

Nasır ameliyatları lokal anestezi kullanılarak yapılır. Bu ameliyat yaklaşık 1 saat sürer. Genel olarak kryoterapi adını verdiğimiz dondurma yöntemi ile yada elektrik kullanarak yakılması ile yapılır. İçerisinde iltihap bulunan nasırlarda farklı bir ameliyat yöntemi ise nasırın kazınarak alınmasıdır. İltihap oluşmuş nasırlar kazındığında içerisinden irin ve kan çıkacağı için bu çeşit nasırlarda dondurma ve yakılma yöntemini tercih etmesi pek uygun olmaz. Derinin nasırlaşmış kısmı etrafından yapılan bölgesel uyuşturma ilacının enjeksiyonuyla yapılır. Ayak tabanında derinin fazlalığı olmadığı için dikiş atıldığında gerginlik olmaması sebebiyle olabildiğince az cilt kesilir. Ameliyatta en önemli nokta nidusun alınmasıdır. Nidus alınmaz ise bu sorun tekrarlanır.

Nasır ameliyatı sonrası

Bütün ameliyatlardan sonra olduğu gibi belirli bir süre istirahat ve yara bakımı gerekecektir. Ağrı genel olarak ağrı kesici almakla düzelecek kadar olur. Fakat ayak aşağıya indirilirse veya ayağa kalkılırsa çok şiddetli olabilir. Bu nedenle genel olarak 1-2 hafta kadar rapor verilmesi önerilir. Pansumanı iki günde bir olacak şekilde yapılması gerekmektedir. Ancak daha sık olmasınında zararı yoktur.
]]>
Köklü Nasır https://www.nasir.gen.tr/koklu-nasir.html Tue, 04 Dec 2018 08:34:37 +0000 Köklü Nasır; El ve ayakların gün içinde uzun süre bir yere sürtünerek çalışması gerektiği durumlarda ortaya çıkan, derinin kalınlaştığı bölgelerde yangıya neden olan sertleşmiş deri nasır olarak adlandırılır.  Yı Köklü Nasır; El ve ayakların gün içinde uzun süre bir yere sürtünerek çalışması gerektiği durumlarda ortaya çıkan, derinin kalınlaştığı bölgelerde yangıya neden olan sertleşmiş deri nasır olarak adlandırılır.  Yıllar içinde iyice sertleşerek tek bir bölgede yoğunlaşan nasır ise köklü nasır olarak adlandırılır. Köklü nasırlarda ilaçla tedavinin yanıt vermediği durumlarda cerrahi operasyon yapılarak köklü nasır temizlenir. En sık görüldüğü bölgeler, yapılan iş türüne göre kişiden kişiye değişebilmektedir. Nadiren ise genetik olarak ortaya çıkar. Köklü nasırda deri tabakaları üst üste biriktiğinden deri soyulduğunda kanamaz altta görülen sertleşmiş deriler ortaya çıkar. 

Köklü nasır nasıl tedavi edilir

Köklü nasır tedavisi aslında kolay olmakla birlikte çalışma süresi uzun olan işlerde köklü nasır inatçı karakterli bir yapı kazanmaktadır. Bugün eczanelerde nasır tedavisine yönelik olarak satılan reçeteli ve reçetesiz bir çok ilaç bulunmaktadır. Fakat ilaçtan daha önemli olan doğru el ve ayak bakımıdır. İlaçların yanlış kullanımı ya da uzun süreli kullanımı sağlıklı cilt dokularının da hasar görmesine neden olmaktadır. Bu yüzden inatçı karaktere sahip köklü nasırlarda bir uzmana başvurulması gerekmektedir. Halk arasında yaygın olarak köklü nasır bıçak ve jilet gibi kesici maddelerle kazınmaya çalışılmaktadır. Başlı başına yanlış bir uygulama olan bu yöntem nasırlı bölgenin iltihaplanmasına neden olabilir. Köklü nasır bir günde oluşmaz, yanlış el-ayak bakımı, uygunsuz ayakkabı seçimi, şeker hastalığı ve dolaşım bozukluğu hastalıkları gibi deri yüzeyinde kalınlaşmanın meydana gelmesi uzun bir süreçtir ve köklü nasırın oluşumu uzun bir zaman diliminde ortaya çıkar. Bu yüzden tedavi sırasında bir günde köklü nasırın iyileşmesi beklenmemelidir. Kesinlikle nasırlı bölge kesici delici aletlerle kurcalanmamalı, doktorun da uygun gördüğü ilaçlar yardımı ve doğru el ayak bakımı ile iyileşme sağlanmalıdır. 

Köklü nasır oluşan bölge nemlendirici kremler ile her gün ovulmalı, sert ve dar ayakkabılar yerine yumuşak ve ayağın hava almasını sağlayacak ayakkabılar tercih edilmelidir. Her gün ılık su ile yapılan ayak banyosu köklü deriyi yumuşatarak sökülmesine yardım eder. 

Deriyi kalınlaştıran şeker hastalığı ve dolaşım bozukluklarına bağlı gelişen köklü nasır kesinlikle doktor kontrolünde tedavi edilmelidir. Dolaşım bozukluğuna bağlı olarak gelişen nasırlar yanlış tedavi edilirse bölgede lezyonlara sebebiyet verir. 

Kullandığınız ilaçlar nasır üzerinde kanlanma, kızarma, morluk ve benzeri şikayetlere neden olursa ilaç kullanımı acilen kesilmelidir. 

Kesinlikle evde kendiniz nasırın kökünü çıkarmaya çalışmayınız, nasır kökü operasyonu cerrahi bir operasyondur. 
]]>
Nasır Kökü Nasıl Çıkarılır https://www.nasir.gen.tr/nasir-koku-nasil-cikarilir.html Tue, 04 Dec 2018 17:32:30 +0000 Nasır kökü nasıl çıkarılır, günümüzde her 5 kişiden 3 ünde nasır mutlaka vardır. Özellikle bayanların gün içinde ayakkabıyla çalışması yada dar ayakkabı giymesi sonucu nasır oluşmaktadır. Bir çok kişide nasır gen Nasır kökü nasıl çıkarılır, günümüzde her 5 kişiden 3 ünde nasır mutlaka vardır. Özellikle bayanların gün içinde ayakkabıyla çalışması yada dar ayakkabı giymesi sonucu nasır oluşmaktadır. Bir çok kişide nasır genelde ayak altlarında veya ellerinde oluşmaktadır. Ellerde oluşma nedeni iş faktörlerinden kaynaklıdır, kişilerde tırnak yeme huyu varsa ellerde tırnak etrafında da nasırlar oluşur. Ayak altında oluşan nasırlar çok şiddetli ağrı yapabilirler. Kişiler yürümekte oldukça güçlük çeker ve huzursuzluk yaşarlar. Öncelikle nasıra neden olan sorunlar ortadan kaldırılmalıdır.

Kişiler rahat ayakkabı giymelidir, ve gün içinde ayakkabıların ara, ara çıkması gerekir. Nasır tedavisi olan bir hastalıktır, tedavi edilmeyen nasırlar köklü şekilde yerleşirler. Nasır kökü nasıl çıkarılır ilaç tedavi sonuç vermiyorsa o zaman küçük bir operasyonla nasır kökü bu şekil temizlenerek çıkartılır. Kullanılan ilaçlar ağrı kesiciler, kremler, köklü olan bir nasırlı bölgeyi iyileştirmez. Sadece hastayı geçici rahatlatır. Bir kaç gün sonra hastanın şikayeti yeniden başlar, bu durum hasta olan kişiyi germektedir.

Nasır kökü nasıl tedavi edilir: 

Köklü olan nasırlarda ilaç tedavisi yeterli kalmayabilir. Bu durumda kişiler küçük operasyonla nasır kökünü temizleterek bölge iyice batikon sürülür dikiş atılarak hasta 2- ve 3 hafta arasında dinlenerek ayağın üzerine basmamalı dır. İyileşme sürecinde ayak veya el nasırların da dikkat edilmelidir. Ayak ve ellerde nasır oluşmaması için hasta günlük ayak ve el bakımını yapmalıdır. Bakım sonrası mutlaka ayak ve el nemlendirilmelidir. Nasır kökü nasıl tedavi edilir yeni oluşan nasırlara bitkisel ürünler kullanılabilir. Bir çok nasırlar bu şekilde çıkarılır. Fakat etkili bir yöntem olarak yapılan tedavide çıkarılan nasırın köklü olup olmadığıdır. Nasır kökü çıkmazsa hasta iyileşemez sürekli sıkıntı çeker. Bu durumda en etkili yolsa uzman doktordan yardım alarak uygulanan işlemlerdir. Sağlıklı bir yaşam için nasır oluşmasına engel olmak oluşan nasırlara erken yapılan müdahaledir.
]]>
Ayakta İltihaplı Nasır https://www.nasir.gen.tr/ayakta-iltihapli-nasir.html Wed, 05 Dec 2018 12:30:48 +0000 Ayakta iltihaplı nasır, vücut organlarında önemli bir işleve sahip olan ayağın herhangi bir kısmında deri üstünün sertleşip kalınlaşmasıyla oluşan nasır enfeksiyona maruz kalmış ise iltihaplı bir şekilde sağlık sorunu Ayakta iltihaplı nasır, vücut organlarında önemli bir işleve sahip olan ayağın herhangi bir kısmında deri üstünün sertleşip kalınlaşmasıyla oluşan nasır enfeksiyona maruz kalmış ise iltihaplı bir şekilde sağlık sorunu haline gelebilir. Özellikle ayağın taban kısmı ve parmak aralarında meydana gelen iltihaplı nasır farklı boyutlarda ortaya çıkmaktadır. Ayakta iltihaplı nasır oluşumu kötü bir görünümün yanı sıra kaşıntı, batma, hareketsiz kalma ve şiddetli ağrı hissi gibi sorunları da beraberinde getirir. Bu sorunla karşı karşıya kalan kişiler bu problemin beden faaliyetinin tamamını etkilemesinden ötürü oldukça yoğun bir acı hissi çekmektedirler. Ayakta iltihaplı nasırın meydana gelmesi her insanda görülebilen bir durum olmasıyla birlikte birçok sebebe bağlıdır. Ayak derisi sürtünme ve basınç etkenleriyle tahriş olur. Böylece ayak dersi yüzeyi kalınlaşarak nasır haline gelip söz konusu edilen bölümü koruma altına alır. Bu esnada vücudun ağırlığını taşıyan ayaklar birtakım olumsuz koşullara daha fazla dayanamayıp zararlı bakterilerin varlığıyla birlikte iltihaplanma başlar. Aşırı dar ve naylon niteliğinde ayakkabı kullanımı, çıplak ayak ile mikroplu zeminde yürüme, mantar veya diğer hastalıkların ayakta yüz göstermesi, bulaşıcı hastalığa sahip insanların ayakkabı, terlik ve çoraplarının kullanımı,  ayak yapısının dışında topuklu ayakkabı kullanımı, ayak parmağında oluşan deformasyon, yürüyüş bozukluğu, ayak kemiğinin aşırı kalın olması ve ayak damarı rahatsızlığı gibi etkenler ayakta iltihaplı nasırı meydana getirir.

Ayakta iltihaplı nasır tedavisi

Yoğun bir kökü olan sert veya yumuşak nasır niteliğindeki söz konusu edilen bu alanda iltihaplanmanın oluşumuyla birlikte tedavinin en kısa sürede hekim tarafından ele alınması gerekir. Tıbbi muayeneden sonra gerekli görüldüyse cerrahi operasyon yapılabildiği gibi sadece ilaçlı tedavinin yapılması da mümkündür. Ayakta iltihaplı nasır tıbbi cihazlarla doktor müdahalesiyle kazındığında iltihap ve kan akıcı bir hal alarak bulunduğu noktadan kısmen de olsa ayrılacaktır. Bu hususta ölü cilt hücrelerine zarar verilmeden tedavinin yapılması ayak sağlığı için önemlidir. Hekimlerin önerdiği ilaçlı tedavilerinin iltihap kurutucu ilaç ve nasır bandının düzenli kullanımıyla bu sağlık probleminin en kısa zamanda üstesinden gelinmesinde etkin rol oynar. Bunun yanı sıra ayağa uygun rahat ve ortopedik ayakkabıların kullanımı, ayakların düzenli olarak saf su ile yıkanması, günlük çorap değişikliği, yalın ayak hiçbir yerde yürümemek, bitkisel nemlendirme ile tedavi gibi yöntemler ayakta iltihaplı nasırı iyileştirmeye yardımcı olur. Öte yandan ponza taşının dezenfekte edilip nasırın üst kısmına az miktarda uygulanması kötü iltihapların dışarı çıkmasını sağlayarak ağrı hissini azaltacaktır. Özellikle tedavi sürecinde dikkat edilmesi gereken nokta nasır alanının tekrar iltihaplanmaya maruz kalmaması için enfeksiyon yoğunluğu olan bakteri ve virüs ortamlarından uzak durulmasıdır.
]]>
Nasır Sökücü https://www.nasir.gen.tr/nasir-sokucu.html Thu, 06 Dec 2018 09:12:58 +0000 Nasır sökücü, vücudun el ve ayak kısımlarında birtakım nedenlerle sert ve kalın deri yüzeyleri oluşur. Bu kalıplaşmış yüzey nasır oluşumunu ifade eder. Hal böyle olunca ağrı hissiyle birlikte insan vücudunun tamamını e Nasır sökücü, vücudun el ve ayak kısımlarında birtakım nedenlerle sert ve kalın deri yüzeyleri oluşur. Bu kalıplaşmış yüzey nasır oluşumunu ifade eder. Hal böyle olunca ağrı hissiyle birlikte insan vücudunun tamamını etkileyen bu rahatsızlık için nasır sökücü çareler aranır. Nasırın yüz gösterdiği deride kaşıntı, batma ve şiddetli ağrının meydana gelmesi tıbbi alanda nasır sökücü ilaçların geniş kapsamlı üretimini ve kullanımını ön plana çıkarmıştır. Scholl nasır söktürücü ilacın sıvı, krem, ped ve bant halindeki seçenekleri, Wartner nasır kremi Duoderm solüsyon, Urgo yapışkan nasır bandı nasır söktürücü ilaçlar arasında yer alır. Bunun yanı sıra bitkisel yoldan da nasırın yerinden sökülüp atılması mümkündür. Özellikle kekik, papatya ve limon kabuğu çayları, ananas, incir, greyfurt meyvelerinin antioksidan görevi üstlenmesi nasırın sökülmesinde etkilidir.

Nasır sökücü maddelerin yan etkileri

Doktor muayenesi yapılmadan temin edilen ilaçların veya birtakım maddelerin nasır sökücü olarak kullanılması alerjik reaksiyon yaratabileceği için tedavi amacı dışına çıkarak söz konusu bu noktada olumsuz etki yaratır. Diğer yandan nasır bölgesinde iltihaplanma oluşumuna ortam hazırlayarak ciddi bir sağlık sorunu haline gelebilir. Bu nedenle nasır sökücü maddenin niteliği her ne olursa olsun hekim kontrolü sağlanmadan hiçbir şekilde kullanım yapılmamalıdır. Ayrıca, sağlıklı koşullarda muhafaza edilmeyen nasır sökücüler faydada ziyade zarar sağlayacağından yan etki oluşumuna ortam hazırlar. Bu hususların dikkate alınıp değerlendirilmesi nasır oluşumunun yan etkilerinden uzaklaşmayı sağlar.
]]>
Nasır Yakısı https://www.nasir.gen.tr/nasir-yakisi.html Thu, 06 Dec 2018 19:09:10 +0000 Nasır Yakısı: Nasır genelde ayaklarda sürtünmeden yada basınçtan oluşan sert tabakadır, diyebiliriz. Yanlış ayakkabı seçiminde yani dar yada ayak tabanına uygun olmayan ayakkabılar nasırın en büyük sebebi olmaktadır. Nası Nasır Yakısı: Nasır genelde ayaklarda sürtünmeden yada basınçtan oluşan sert tabakadır, diyebiliriz. Yanlış ayakkabı seçiminde yani dar yada ayak tabanına uygun olmayan ayakkabılar nasırın en büyük sebebi olmaktadır. Nasır yakısı nasırdan çarçabuk kurtulmak için tasarlanmış bir üründür. Nasır yakısı keçe yastıklıdır ve ilaçlı bir üründür. İçeriğinde bulundurduğu Salisilik asit sayesinde nasırın daha büyümesini mikrop kapmasını önleyerek nasırın eriyerek incelmesine yardımcı olmaktadır. Nasır yakısının keçeli kısmı ise ayakkabı terlik sandalet giyilmesi gerektiğinde acının daha az hissedilmesini sağlamaktadır. Ayakta oluşan nasırın geçmesi için öncelikle, nasıra sebebiyet veren ayakkabı değiştirilmelidir. Daha sonra nasır yakısı kullanılabilir, fakat kullanmadan önce nasır yakısını kullanmaya uygun olup olup olmadığımızı bilmemiz lazımdır. Bunun için şunlara dikkat etmeliyiz.

Nasır Yakısını Kimler Kullanamaz:
 • Diyabet hastaları.
 • Bebekler ve çocuklar.
 • Doktorların nasır yakısını kullanmayı uygun bulmadığı kimseler.
Nasır Yakısı Nasıl Kullanılır: Peki nasır yakısı nasıl kullanılır, nasır yakısını kullanmamız için bir engel yoksa nasır yakısının eczaneden satın alabiliriz. Piyasada satılan nasır yakıları çeşitli boyutlardadır. Size en uygun boyutta olanı seçmelisiniz. İlaçlı yakıyı koruyucu kısmından ayırıp, renkli ilaçlı yüzeyi doğruca nasırın üzerine yapıştırılmalıdır. Bant nasırlı kısımda 3 gün boyunca bekletilmelidir. Nasır yakısını kullanırken bant kesinlikle oynatılmamalı ve sağlam deriye temas etmemelidir. Aksi taktirde sağlam deriyi eritip acı verir.

Nasır yakısının kullanım süresi dolunca deriden çekip çıkartılır, nasırlı bölgeye tentürdiyot sürülür. Nasır yakısının etkisi ile mor bir görüntü oluşabilir bu geçici bir durumdur, birkaç günde geçer.
]]>
Nasır Nasıl Geçer https://www.nasir.gen.tr/nasir-nasil-gecer.html Thu, 06 Dec 2018 20:14:29 +0000 Nasır Nasıl Geçer, Nasır ciltte aşırı derecede sürtünme ya da aşırı şiddette basınca maruz kalındığında vücudun herhangi bir yerinde oluşabilen komplikasyonlara denir. Nasır  vücut bölgesinde en fazla ayak ve ayak Nasır Nasıl Geçer, Nasır ciltte aşırı derecede sürtünme ya da aşırı şiddette basınca maruz kalındığında vücudun herhangi bir yerinde oluşabilen komplikasyonlara denir. Nasır  vücut bölgesinde en fazla ayak ve ayak parmakları çevresinde görülür. Ayrıca bunun dışında vücudun derisinin her yerinde bu rahatsızlığa ya da komplikasyona rastlanabilir.

Nasırın en çok ayak bölgesinde görülmesinin nedeni daha çok bireyin kendi ayak yapısına uygun ayakkabı giymemesi ya da kullanmamasıdır. Nasır yüksek ökçeli ayakkabı, ayağı sıkan ayakkabı giymekten, çorapsız bir şekilde ayakkabı giymek, gün içinde çok fazla yürümek  ya da uzun zaman ayakta beklenen işlerde çalışmaktan dolayı oluşabilir.

Vücutta nasırın oluşmasının bir nedeni ise insanın anatomik yapısı nedeniyle olabilir. Ayak kemiği çarpıklığı buna bir örnektir. Yine vücudunda siğil ya da yara izleri olanlar, şeker hastalığı olanlar normal bireylere göre çok daha fazla risk altındadır. Bu insanlar kişisel cilt bakımlarına daha fazla özen göstermelidir.

“Nasır nasıl geçer” buna cevap olabilecek birçok yöntem vardır. Şimdi sizlere bu tedavi yöntemlerinden sizin rahat bir şekilde uygulayabileceğiniz birkaç tedavi yönteminden bahsedelim.

Beyaz Sirke: Nasır nasıl geçer diye düşünenler için beyaz sirke muhteşem bir ilaçtır. Beyaz sirkede bulunan yüksek asit nasır yüzünden oluşan sert ve kuru bölgenin yumuşamasına yardımcı olur. Yine beyaz sirkenin içinde bulunan antifungal ve de antibakteriyel özellikler enfeksiyon riskini de azaltır.

Yatmadan önce bir su bardağının üçte birine beyaz sirke kalan kısmına su koyup karıştırın. Su ile seyreltiğiniz sirkeyi nasırlı bölgenize sürün. Yapışkan özelliği olan bir bandaj ile bölgeyi kapatın. Ertesi gün tırnak törpüsü ya da ponza taşı yardımı ile deriyi pul pul döktüğünüzü kendi gözünüz ile göreceksiniz.

Limon: “Nasır nasıl geçer”  diye soranlara verilen cevaplardan birisi de limondur. Limonda bulunan asit nedeniyle nasır yumuşar. Vücudunuzdaki nasırlı bölgeye limon suyu sürüp kurumasına kadar bekleyin. Bu yöntemi günde üç kez uygulayın.

Ponza Taşı: Ponza taşı ya da bilinen adıyla topuk taşı nasırın iyileşmesinde kullanılan mükemmel bir ilaçtır. Topuk taşı sertleşmiş, kurumuş ölü deriyi kaldırır, iyileşme sürecini hızlandırır ve ağrıyı asgari düzeye indirir.

Sertleşmiş olan cildi biraz yumuşatmak için ayaklarınızı 10 dakika kadar sıcak suda bekletin. Ayaklarınızı kurulayıp, yavaş hareketler ile nasırlı bölgeye 5 dakika boyunca ileri geri hareketler yapın. Sonrasında ise bir pamuğa hint yağını batırın ve nasırlı bölgenin üzerine yerleştirin. Bir yara bandı yardımıyla sabitleyin ve ayağınız hava alacak şekilde yatın. Ertesi gün yara bandını çıkarın ve nasırlı bölgeye biraz daha hint yağı sürün. Bu tedavi yöntemini nasır gidene kadar her gün uygulayın

Nasır nasıl geçer, bunun için kullanabileceğiniz yine pek çok doğal tedavi yöntemleri mevcuttur.  Sarımsak, karbonat, terebentin yağı yine aynı şekilde nasırlı bölgeye sürerek nasırın geçmesini sağlayacağınız tedavi yöntemlerinden bazılarıdır. Bu saydıklarımız dışında yine pek çok doğal tedavi yöntemi vardır.

Bu yazımızda  “nasır nasıl geçer”  sorusuna cevap vermeye çalıştık. Nasırın tedavi edilmesi için kullanabileceğiniz yöntemlere cevap vermeye çalıştık. Ayrıca nasırın oluşmaması için kişisel cilt bakımın önemli olduğunu, kişinin kişisel temizliğine biraz daha dikkat etmesi gerektiğine değindik. Ayrıca yukarıda saymış olduğumuz tedavi yöntemlerini uygulamanıza rağmen nasırlı bölgede herhangi bir iyileşme görülmüyor ise bir cilt doktoruna başvurmanız sizin için çok faydalı olacaktır. 

]]>
Nasır Kremi https://www.nasir.gen.tr/nasir-kremi.html Fri, 07 Dec 2018 13:15:30 +0000 Nasır Kremi, Bu yazımızda sizlere nasır nedir ve nasır tedavisinde kullanılan nasır kremleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Nasır aslında cildin maruz kaldığı aşırı basınç ya da sürtünmeye karşı olu Nasır Kremi, Bu yazımızda sizlere nasır nedir ve nasır tedavisinde kullanılan nasır kremleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Nasır aslında cildin maruz kaldığı aşırı basınç ya da sürtünmeye karşı oluşturduğu bir savunma mekanizmasıdır. Bu rahatsızlık en fazla ayak çevresinde görülür.  Ayrıca aşırı basınç ya da sürtünme dolayısı ile vücudun herhangi bir bölgesinde de bu rahatsızlık görülebilir.

Nasır en çok ayak bölgesinde görüldüğü için kişi nasır oluşmaması için özellikle ayak bölgesinin temizliğinde biraz daha dikkat etmelidir. Ayağı sıkan ayakkabı giymemeli ve kendi ayak anatomisine uygun ayakkabı giymeye özen göstermelidir.

Nasırın tedavisinde kullanılabilecek piyasada pek çok kaliteli nasır kremi mevcuttur. Ayrıca isterse kişi kendisi de evinde nasır kremi yapabilir. İsterseniz şimdi size kendi evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz birkaç nasır kremi tarifi verelim.

Badem Yağı Kremi

Badem yağı kremi nasırın tedavisinde kullanılabilecek mükemmel bir nasır kremidir. Bu nasır kremi sayesinde nasırlarınıza kolayca elveda diyeceksiniz.

50 gr lanolin, 42 gr badem yağı, 30 ml kadar gliserin ve de kreme esans olması için 5 gr kadar lavanta esans yağı olmak üzere 4 malzemesi olan bu nasır kremini yapmak için, lanolini öncelikle mikrodalgada eritin. Lanolin sıcakken diğer malzemeleri ekleyip karıştırın ve biraz daha ısıtın.

Yaptığınız bu nasır kremini ayağınızı 10 dakika kadar sıcak suda beklettikten sonra kurulayıp, nasırlı bölgeye sürün.

Sarımsak ve Zeytinyağı Kremi

Bu nasır kreminin yapılışı çok daha kolaydır. 2 yemek kaşığı kadar zeytinyağını, 1 diş sarımsağı ve 1 tatlı kaşığı kadar limon suyunu karıştırın. Kolay bir şekilde hazırlamış olduğunuz nasır kreminizi, nasırlı bölgeyi iyice temizledikten sonra bu bölgeye sürün.

Bu yazımızda sizlere nasır kremi hakkında bilgi vermeye çalıştık.  Evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz birkaç nasır kremi tarifi verdik. Ayrıca nasır kremi yapmakla uğraşmak istemeyenler piyasadaki kaliteli nasır kremlerini kullanabilirler. Ancak kullandığınız nasır kremi nasırınızın iyileşmesine herhangi bir etki etmiyor ise mutlaka bir cilt doktoruna başvurunuz. 

]]>
Nasır https://www.nasir.gen.tr/nasir.html Sat, 08 Dec 2018 08:48:22 +0000 Nasır, vücudumuzun bir savunma mekanizması şeklinde oluşan cilt rahatsızlığıdır. Bazen ağrılı olur, bazen de ağrısız nasırlar oluşur. En fazla görüldüğü alanlar el ve ayaklardır. Bunun sebebi bu bölgelerin basınç alt Nasır, vücudumuzun bir savunma mekanizması şeklinde oluşan cilt rahatsızlığıdır. Bazen ağrılı olur, bazen de ağrısız nasırlar oluşur. En fazla görüldüğü alanlar el ve ayaklardır. Bunun sebebi bu bölgelerin basınç altında kalmasıdır. Basınç gören alanlarda cildin kendini korumaya almak için kalınlaşması nasır oluşmasına neden olur. Ayak tabanlarında, parmak aralarında, avuçların içlerinde yapısı sert ya da yumuşak olan nasırlar oluşabilir. Bazen ağrısız olsa da, bazen kişilerin yürümesini güçleştiren şekilde de olabilir.

Nasır neden oluşur

Nasır ciltteki ölü ve sert bir tabakadır. Bu bölgedeki ölü hücreler keratin tabakası meydana getirir. Nasır oluşan yerdeki alt cilt hücrelerinde bu nedenle iltihaplanma meydana gelir. Ayaklarınızda oluşan nasırlar genellikle ayağınıza uygun olmayan ayakkabıların uzun süre giyilmesinden, ayakkabının ayağı vurmasından oluşabilir. Bunun dışında ayaktaki şekil bozukluğu, hatalı yere basma sorunları ayakta nasıra neden olabilir. Nasır oluşması için cilde basınç olması gerekir. Buna eşlik eden aşırı terleme, çok uzun yürüyüş, uzun süre ayakta kalma, ayakların havasız kalması gibi etkenlerde nasırın oluşumuna uygun ortam hazırlar. Bu oluşumların dibi sinir uçlarıyla temas ettiğinde, nasır nedeniyle oldukça rahatsız edici ağrılar hissedilir.

Nasır cildin herhangi bir yerinde oluşabilir. Fakat bu bölgede cildin baskı altında kalmış olması ya da sürtünme olması gerekir. Savunma mekanizması bölgedeki tahrişi önleyebilmek için, cilt tabakasını kalınlaştırmaya başlar ve nasır oluşur. Nasırın oluşma amacı cildin dış etkenlerden korunmasını sağlamaktır.

Nasır tedavisi nasıl yapılır

Nasır tedavisinde temel hedef, nasırın oluşmasına zemin hazırlayan sorunun ortadan kaldırılmasıdır. Aksi halde tedavide uygulanan yöntemlerden olumlu sonuç alınamaz. Aynı bölgede tekrarlayan nasırlarla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Nasırı öyle dışarıdan temizlemek, kesme gibi işlemler nasırdan kurtulmanızı sağlamaz. Nasırın en fazla oluştuğu ayaklarınız için öncelikle uygun ayakkabı tercihi yapmalısınız. Dar ayakkabılardan kaçınmalısınız. Ayağınızı terletmeyen, deriden imal edilmiş, ortopedik ayakkabılar giymelisiniz. Bu aynı zamanda ayak sağlığınız içinde gereklidir.

Nasırları daha yeni oluşmaya başladığı zaman, banyoda cildiniz yumuşadığında ponza taşıyla törpülemeniz ve banyo sonrasında bölgeye nemlendirici kremler sürmeniz çok faydalı olur. Nasır ilerlemişse, iyice kalın bir katman haline gelmişse, bunu kesmeye kalkışmayın. Alttaki sağlıklı cilde zarar verebilirsiniz. Bu bölgede enfeksiyon oluşmasına neden olabilir. En doğrusu doktorunuzun önereceği nasır ilaçlarını kullanmak olmalıdır.

Nasırın yaşamsal bir tehlikesi yoktur. Ancak kişiye vereceği acı oldukça kötüdür. Bu nedenle nasır oluşmadan her türlü önlem alınmalıdır. Bu yüzden alınacak bazı önlemlerle nasır oluşumuna engel olmalısınız. Önce beslenmenizden başlayın. Beslenme başlı başına nasır oluşumunda etkili olmaz. Ancak kan dolaşımını etkileyecek, tansiyonunuzu yükseltecek tüm besin maddelerinden uzak kalmanız faydalı olacaktır. Nasırın en fazla oluştuğu ayak ve ellerin temizliğine dikkat etmeli, bu bölgelerin kuru kalmasına özen göstermelisiniz. Ayağınıza giydiğiniz çoraptan, ayakkabıya, terliğe kadar her seçiminize dikkat etmelisiniz. Basınç oluşmasında etkili olacak tabanı sert ayakkabılar giymemeli, uzun süre ayakta kalmamalısınız.

Özellikle şeker hastası olan kişilerde nasır tedavisi özenle yapılmalıdır. Eğer nasır bölgesinde enfeksiyon oluşursa, hastalarda yaraya dönüşme olasılığı daha yüksektir. Bu yüzden şeker hastalarında nasır tedavisi ne kadar erken yapılırsa, başarı oranı yüksek olur.

Nasır bitkisel tedavisi

Nasırın bulunduğu yerden sökülmesini sağlayan çeşitli bitkisel yöntemlerde vardır. Bu amaçla kullanılabilecek şifalı bitkiler arasında taze incir sütü, ananas, limon, meyan]]> Avuç İçi Nasır https://www.nasir.gen.tr/avuc-ici-nasir.html Sun, 09 Dec 2018 03:03:48 +0000 Avuç İçi Nasır, avuç içerisindeki deri üzerinde basınç ve sürtünme olması sonucu oluşur. Bu sürtünme ya da basınçtan dolayı avuç içi derisi özelliklerini yitirmeye başlar. Avuç içi önce su toplar daha sonra da de Avuç İçi Nasır, avuç içerisindeki deri üzerinde basınç ve sürtünme olması sonucu oluşur. Bu sürtünme ya da basınçtan dolayı avuç içi derisi özelliklerini yitirmeye başlar. Avuç içi önce su toplar daha sonra da deri kalınlaşmaya başlar. Avuç içi nasır ağrılara neden olur. Bunun nedeni meydana gelen nasırın enfeksiyonlar sonucu iltihaplanmasıdır. Avuç içi nasırı hem görünüş açısından hem de ağrılar yüzünden oldukça can sıkar. Avuç içi nasıra bir örnek verecek olursak; çapa tutan ve sürekli tarla işinde çalışan bir kişinin avuçlarında baskı ve sürtünmeden dolayı avuç içi nasırı oluşur.

Avuç İçi Nasır Nedenleri Nelerdir

Avuç İçi Nasırın en büyük nedeni aşırı baskı ve sürtünmedir.  Genelde ağır işlerde ve bahçe-tarla işlerinden çalışan insanlarda görülür. Bunun dışında vücut geliştirme sporu ile uğraşan kişilerde barı kavrarken ve kaldırırken baskıdan dolayı avuç içi nasır oluşur.

Avuç İçi Nasır Nasıl Tedavi Edilir

Nasır oluşması önlemek için gerekli tedbirlerin daha önceden alınması gerekir. Fakat avuç içi nasırı oluşmuşsa bunu tedavi etmek gerekir. Tedavi için doktorunuz tarafından önerilen kimyasal ürünleri kullanabilirsiniz. Fakat kendi imkanlarınız ile de nasırdan kurtulmanız mümkündür.

 • Nasırdan kurtulmak için ilk adım nasırı inceltmektir. Banyodan sonra sert avuç içi nasırınız yumuşar. Yumuşayan nasır topuk taşı ile inceltilir. Burada amaç ölü deriyi avuçtan atmaktır.
 • Avuç içi nasırdan kurtulmak için nasırlı bölgeye sarımsak ve soğan uygulayın. Bu işlemlerden sonra nasırlı bölge yumuşar. Yumuşayan ölü nasır temizlenir.
 • Nasırlı bölgede ağrılar oluşur. Ağrıları azaltmak için badem yağı kullanın.
]]>
Nasır Başlangıcı https://www.nasir.gen.tr/nasir-baslangici.html Sun, 09 Dec 2018 03:23:59 +0000 Nasır başlangıcı, yanlış ayakkabı seçimi yapan hemen her insanın yaşadığı sağlık sorunlarından biridir. Yada bağ, bahçe, tarla işi ile uğraşan, kazma, kürek kullanan bir çok insanın başına gelmiştir nasır tutan ell Nasır başlangıcı, yanlış ayakkabı seçimi yapan hemen her insanın yaşadığı sağlık sorunlarından biridir. Yada bağ, bahçe, tarla işi ile uğraşan, kazma, kürek kullanan bir çok insanın başına gelmiştir nasır tutan eller. Doğru düzgün yürüyemez ayağınıza basamazsınız, elinizde ise rahat iş yapmanızı engeller. Yani iş hayatınızı, sosyal hayatınızı etkiler ve bazen sızısından duramazsınız. Özel bir günde topuklu giymek istersiniz engeldir, giyemezsiniz. Ayakkabı seçerken daima rahat olanı ve ayaklarınızı acıtmayacak olanı tercih edersiniz, zevkinize göre değil ayaklarınızın rahat etmesi yönünde seçim yaparsınız. Yaptığınız iş nedeniyle, yada giydiğiniz rahatsız edici ve sıkan veya ayağınıza büyük gelen ayakkabılar nedeniyle derinin kalınlaşmasıyla oluşan nasıra, aslında vücudun kendini korumak için oluşturduğu kalkan da diyebiliriz. 

Nasır başlangıcı nasıl oluşur
Nasır, daha çok derinin aşırı sürtünme ile karşılaşması sonucu ortaya çıkmaktadır. Basıncın ve sürtünmenin olduğu her yerde nasır oluşması ihtimali muhtemeldir. Parmak üstlerinde, parmak aralarında, topuk altında yada arkasında, tırnak kenarlarında sıkışan ve basınç altında kalan her yerde nasır olması mümkündür. Elleri ile çalışan işçilerde, çıplak ayak ile dolaşanlarda yani basınca ve sürtünmeye maruz kalan her bölgede nasır oluşmaktadır. Nasır, sıkışan, sürtünen ve basınç altında kalan derinin önce aşınması ile başlar. Bu oluşan deri aşınması oldukça can yakıcı bir durum teşkil eder, fakat bu sürtünme ve basınç sürekli olarak aynı yerlerde meydana geliyorsa deri kendini korumaya alarak kalınlaşmaya başlar ve artık sürtünme ile basınca karşı daha duyarsız hale gelerek acı hissinin azalmasına neden olur. Oluşan nasır sarımsı bir renkte ve kalın, sert bir tabaka halindedir.

Nasır başlangıcı nasıl tedavi edilir
Nasır çok ileri derecede değilse, deri çok sert bir tabaka oluşturmamış ve yumuşak ise evde uygulanabilecek bir kaç doğal yöntem ile iyileştirilebilmesi mümkündür. Bunun için ponza taşı kullanılabilir ve ardından çeşitli krem, losyonlarla bakım yapılabilir. Nasırlı bölgenin üzerine limon koyup gece sarmakta çözüm olabilir. Eğer doğal yolla iyileşme sağlanamıyorsa mutlaka bir hekime gidilmeli ve nasır alınmalı.
]]>
Ayak Topuğunda Nasır https://www.nasir.gen.tr/ayak-topugunda-nasir.html Sun, 09 Dec 2018 21:59:37 +0000 Ayak topuğunda nasır; derinin sürtünmeden kaynaklı ve baskı ile tahriş olması ve kalınlaşması ile ortaya çıkmaktadır. İlk zamanlar küçük boyutlarda olup zamanla daha da büyüyebilir. Ayak topuğu vücudumuzun tüm yük Ayak topuğunda nasır; derinin sürtünmeden kaynaklı ve baskı ile tahriş olması ve kalınlaşması ile ortaya çıkmaktadır. İlk zamanlar küçük boyutlarda olup zamanla daha da büyüyebilir. Ayak topuğu vücudumuzun tüm yükünü taşıdığı için nasır oluşması için çok uygun bir yerdir. Derinin sürtünmesinden ve vücudun baskısından dolayı oluşan nasırlar ilk zamanlar ağrı yapmamaktadır. İlk zamanlar ağrı yapmadığı için nasırlar önemsenmemektedir. Fakat zamanla ağrı ve inanılmaz acı verir. Bu durumda mutlaka tedavi edilmesi gerekir acil doktora başvurmalısınız.

Ayak topuğunda nasır sebepleri;

Ayağı rahatsız eden ayakkabıları tercih etmek ve sürekli yüksek topuklu ayakkabı giymek ayak topuğunda nasır oluşumuna sebep olmaktadır. Kişinin aşırı kilolu olması ve ayakkabı tabanın aşırı aşınmış olması sebepler arasındadır. Aynı zamanda ayakta düz tabanlık olması. Yürüme bozuklukları da ayak topuğunda nasıra sebep olmaktadır. Çorapsız ve terliksiz çıplak ayakla çok fazla dolaşmak ve ayağın kemikli olması da en önemli etkenler arasındadır.

Ayak topuğunda nasır belirtileri nelerdir;

Bazı nasırlar ayak topuğunda oluşmasına rağmen uzun yıllar ağrı yapmayabilir. Fakat bazı nasırlar şiddetli ağrılara sebep olmaktadır. Zamanla nasır enfeksiyon kaparak, ciddi ağrılara sebebiyet verir, bu da gün çerisinde kişinin hareketlerini kısıtlamaktadır. Ayrıca deride kalınlaşma yaparak renk değişikliği gözlemlenmektedir. Genelde sarı ve açık kahverengi olmaktadır. Ayak topuğunda nasırın enfeksiyon kapma durumunda ateş, sıcaklık, zonklama, iltihaplı akıntı ve şişlik gibi şikayetler görülmektedir.

Ayak topuğunda nasır tedavisi;

Eczanelerde satılan ve salisilik asit içeriği olan nasır bantları kullanılabilir. Bu bantlar deride tahrişe yol açtığı için çok dikkatli kullanmak gerekir. Yanlış kullanıldığı zaman nasırın etrafında bulunan cilt dokusuna zarar verebilir ve alerjik durumlara yol açabilir. Şeker rahatsızlığı ve kalp hastalarının kullanmaması gerekir, tehlikeli olabilir. Eğer kişide alerjik bir durum söz konusu değil ise ve nasır bantları dikkatli kullanılırsa nasırı tedavi edebilir. Ayrıca duştan sonra bir ponza taşı yardımı ile ayak topuklarınızı hafif hareketlerle törpülemelisiniz. Hemen sonrasında ayaklarınıza nemlendirici krem sürmelisiniz. Bu yöntemler nasırı tedavi edebilir ancak nasırı meydana getiren nedenler hala devam ederse nasır problemi sürekli tekrarlanacaktır. Eğer nasır çok ağrılı ise mutlaka doktorunuz tarafından müdahale edilmelidir. Doktorunuz gerekli gördüğü taktirde cerrahi müdahale ile nasırı çıkartarak tedavi etme yöntemine gidebilir.
]]>
İltihaplı Nasır https://www.nasir.gen.tr/iltihapli-nasir.html Mon, 10 Dec 2018 05:14:25 +0000 İltihaplı Nasır, insan vücudunun ayak ve el kısmında, parmak aralarında deri yüzeyinin sertleşip kalınlaşması ile ortaya çıkan nasırın zararlı bakteriye maruz kalarak bununla birlikte iltihap oluşumu göstermesini ifade eder. İltihaplı Nasır, insan vücudunun ayak ve el kısmında, parmak aralarında deri yüzeyinin sertleşip kalınlaşması ile ortaya çıkan nasırın zararlı bakteriye maruz kalarak bununla birlikte iltihap oluşumu göstermesini ifade eder. Çeşitli boyut ve şekillerde meydana gelen iltihaplı nasır kadın, erkek her yaştan insanda çeşitli sebepler dahilinde görülebilen bir rahatsızlıktır. Söz konusu bu nasırın görünüm itibariyle kötü bir niteliğe sahip olmasının yanı sıra insan vücudunun tamamına yansıttığı ağrının tarifi anlatılamaz bir histir. İltihaplı nasır oluşan bölgenin birtakım nedenlerden ötürü tahriş olmasıyla birlikte o bölgede ağrı, kaşıntı, batma ve hareketsiz kalma hissinin yaşanması muhtemeldir. Nasırın oluşma sebebi tahriş olan cildin tabakasını korumaktır. Fakat enfeksiyona maruz kalan bu alanın iltihaplanmasıyla birlikte ağrının miktarında artışın görülüp ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirmesi kaçınılmaz bir durumdur. Bu rahatsızlık genellikle rahatsız edici dar naylon ayakkabının giyilmesiyle birlikte, topuklu ve sıkı ayakkabı kullanımı, kirli terlik ve çorap kullanımı, yalın ayak halinde mikrop alanlarında gezilmesi, ayak ve el kemiğinin aşırı kalın olması, mantar hastalığı gibi bulaşıcı hastalık geçiren insanların ayakkabı, terlik, çorap, eldiven kullanımlarının yapılması, ayak ve ellerin birtakım nedenlerden dolayı deformasyon geçirmesi ve ayak ile el organının sürekli su içerisinde kalması gibi sebeplerden dolayı iltihaplı nasır oluşur.

İltihaplı nasır tedavisi

İltihaplı nasır diğer nasır türlerine göre ciddi bir sağlık sorunu olduğundan kesinlikle nasır alanının kesilmemesi gerekir. Öncelikli asıl husus doktora başvurup muayene olarak gerekli tedavinin yapılmasını beklemektir. Hekimin tavsiyesi ile ilaç kullanımı ve nasır bandı uygulamasının düzenli olarak uygulanması tedavi sürecine hız kazandırır. Ayrıca, iltihaplı nasır olan bölgenin günlük temizliğinin sağlanması ve enfeksiyon alanlarından uzak tutulması iyileşme açısında önem teşkil eder. Son olarak şunu da belirtmek gerekir ki cerrahi operasyon ve tıbbi önerili ilaç dışında iltihaplı nasır tedavisinin yapılması yanlıştır.
]]>
Duoderm Nasır https://www.nasir.gen.tr/duoderm-nasir.html Mon, 10 Dec 2018 12:11:23 +0000 Douderm Nasır, ve siğil tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilmiş bir solüsyondur. Salisilik asit, eter, laktik asit, etanol, Hint yağı, piroksilin ve saf su maddelerinden oluşan douderm nasır oluşmuş deriye dışarıdan uygulan Douderm Nasır, ve siğil tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilmiş bir solüsyondur. Salisilik asit, eter, laktik asit, etanol, Hint yağı, piroksilin ve saf su maddelerinden oluşan douderm nasır oluşmuş deriye dışarıdan uygulanarak bu bölgenin tedavi edilmesini sağlar. Devamlı sürdürme ya da basınç sebebiyle ortaya çıkan sert ve kalın yapıda, genellikle ayakta olmakla beraber ellerde de görülebilen nasırlar için dermatolojik bir ilaç olan duaderm kullanılabilir.

Douderm nasır olan bölgeye nasıl uygulanır, nasırlı bölgeye douederm solüsyonu uygulamadan önce uygulanacak bölgenin yaklaşık 2-3 dakika sıcak suda bekletilmesinde fayda vardır. Bu solüsyonu kullanmadan önce bölgenin temiz bir havlu ile kurulanması gerekir. Duaderm solüsyon, kapağında bulunan fırça ile nasır olan bölgenin üzerine birkaç tabaka uygulanmalıdır ve solüsyonun nasır dışındaki bulunan sağlıklı deriye taşmamasına özen gösterilmelidir. Duaderm ayak tabanında bulunan nasırlar için uygulanacak ise, ilacın deri üzerinde 24 saat süre kalmasını sağlamak için uygulanan bölgenin üzeri bantla örtülmelidir.

Douderm nasır için kullanıldığında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir, duoderm nasır tedavisinde oldukça etkili olan bir ilaçtır. Nasır olan tabakanın soyulup ufak parçalar şeklinde dökülmesini sağlar. Nasır tedavisinde düzenli kullanıldığında 2-4 hafta sonra iyileşme görülür. Douaderm ayak bölgesindeki nasırlara uygulanacaksa ayakların kuru ve temiz olmasına dikkat edilmeli ve nasırlı olan yere oldukça dikkatli bir şekilde ince bir tabaka halinde sürülüp kuruması beklenmelidir. Bu solüsyon ilaçta bulunan etken maddelere karşı alerjisi olan kişiler tarafından kesinlikle kullanılmamalıdır. Bununla beraber böbrek hastaları, şeker hastaları ve dolaşım bozukluğu olan kişilerin doudermi kullanması önerilmez. Douderm solüsyon, göz, yüz, ağız, koltuk altı, burnun iç yüzeyi ve cinsel organ üzerine kullanılmamalıdır. Aynı zamanda iltihaplı açık yaralar, kuru, tahriş olmuş, çatlak ve bütünlüğü bozulmuş olan deriye bu ilacın uygulanması sakıncalıdır. Douderm nasır tedavisinde düzenli bir şekilde kullanılmasına rağmen iyileşme söz konusu değilse doktora başvurulmasında fayda vardır.
]]>
Topuk Nasırı https://www.nasir.gen.tr/topuk-nasiri.html Tue, 11 Dec 2018 02:05:54 +0000 Topuk Nasırı; Derinin sürtünmesi veya tahriş olması sonucunda ayak topuklarında derinin kalınlaşıp sertleşmesi sonucunda nasır oluşmaktadır. Günümüzde özellikle bayanlarda görülen topuk nasırları kişiyi ilerleyen zamand Topuk Nasırı; Derinin sürtünmesi veya tahriş olması sonucunda ayak topuklarında derinin kalınlaşıp sertleşmesi sonucunda nasır oluşmaktadır. Günümüzde özellikle bayanlarda görülen topuk nasırları kişiyi ilerleyen zamanda görünüm olarak ve ayakkabı giyerken rahatsız edecektir. İlk başlarda önemsenmeyen topuk nasırları ilerlediği zaman koyu sarı veya gri bir renge dönüşmektedir. bayanlar genellikle gösterişli olmak için gezmelerde ayağına uygun olmayan terlik veya ayakkabı giymelerinde kaynaklanan topuk nasırları derinin iyice kalınlaşma yapacağı ileri zamanlarda ağrıda yapacak olduğu için kişiyi rahatsız edecektir. Topuk nasırları erkeklerde daha az görülmektedir. Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir unsur olan topuk nasırları için artık nasır bantları yumuşatıcı jeller bulunmaktadır. Ayaklarda olabilen topuk nasırları bileklerde ellerde de görülebilmektedir. Bu topuk nasırlarını engellemek için kişinin ayak bakımına özen göstermesi her banyo sonrasında yumuşatıcı nemlendirici krem veya losyon kullanması gerekmektedir. 

Topuk Nasırı Nedenleri; Topuk nasırları nedenleri arasında ilk önde gelen uygun olmayan ayakkabı kullanımıdır. Kişinin ayakları çok toplu yani etli ise ayakkabının kenar çizgisi topuklarına isabet edeceği için topuk nasırları kaçınılmaz olacaktır. Kişinin ayak bakımına gereken özeni göstermemesi sonucunda topuk nasırları oluşmaktadır. Ayak tabanını yere sürterek yürümekte topuk nasırı yapabilmektedir.

Topuk Nasırı Tedavisi; kişinin doktora girmesinin yanı sıra reçetesiz kolaylıkla eczaneden alabilecekleri nasır bantları ile topuk nasırlarını oldukları yerden alınabilir. Topuk nasırları yeni oluşuyor ise kişinin evde yapacak olduğu bazı şeylerle de topuk nasırlarını yok edebilmektedirler. Kişi kendisi evde sıcak suda 20 dakika nasır yumuşayacaktır. Daha sonra topuk taşı ile nasırlı bölgeyi taşlayarak daha fazla derinin kalınlaşmasını engelleyecektir. Topuk nasırları için nasır bantı yumuşayan bölgeye yapıştırılır. İlerleyen topuk mantarını olduğu yerden sökmeye yaramaktadır.
]]>
Ayak Altında Nasır https://www.nasir.gen.tr/ayak-altinda-nasir.html Tue, 11 Dec 2018 14:54:02 +0000 Ayak Altında Nasır: Genel olarak yaş ve cinsiyet ayırt etmeksizin birçok kişinin ayakları altında nasırları oluşabilmektedir. Bunun genel sebebi ise, özellikle günümüzde ağır çalışma şartlarına bağlı olarak ayakla Ayak Altında Nasır: Genel olarak yaş ve cinsiyet ayırt etmeksizin birçok kişinin ayakları altında nasırları oluşabilmektedir. Bunun genel sebebi ise, özellikle günümüzde ağır çalışma şartlarına bağlı olarak ayakların zorlanması ve kişinin kendi ağırlığının yapmış olduğu basınca bağlı olarak nasırların meydana gelmesidir. Kişiyi oldukça rahatsız etmesi ile birlikte bazı nasır çeşitlerinde ise ayakların üstüne basmakta zorlanacak derecede şiddetli ağrılar ve sancılar vermektedir. Belirtmek gerekirse her ne kadar ağrı ve sancılara neden olabilse de gerçek manada nasırlar ayakları koruma amaçlı meydana gelmektedir. Yani ayaklar bilindiği üzere vücudun tüm yükünü çekmekte ve aynı zamanda kan dolaşımının gerçekleşmesi içinde önemli bir bölgedir. Bundan dolayı ayaklarda özellikle ayak altında bulunan derimiz çok daha hassas ve sağlamdır. Ve en ufak bir zorlanma ve tehlikeli durumda ayak altı derimiz kendini korumaya alarak nasırlar meydana gelir. Zaten nasırlar, direkt olarak ayak altında derilerin kalınlaşması ve buna bağlı olarak renginin sarımsılaşması demektedir. Bizde sizler için ayak altında nasırların oluşmasının nedenlerini ve tedavisini açıklayacak olursak

Ayak Altında Nasır Oluşmasının Başlıca Nedenleri

Ayak altında nasırların oluşması nedenleri günlük hayatımızda bir çok etkene bağlı olarak meydana gelmektedir. Bunlar kısaca;
 • Ayakları sıkan ve dar olan ayakkabıların kullanılması
 • Özellikle bayanların fazlasıyla tercih ettikleri çok yüksek topuklu ayakkabılar
 • Kişinin ayakları yapısına uygun olmayan sağlıksız ayakkabıların tercih edilmesi
 • Ev dışında çıplak ayaklar ile dolaşmak
 • Ayakların yapısal olarak çok fazla kemik yapıları bulunması
 • Normal gündelik hayatta ayaklarını sürterek veya yanlış yürüme metodlarını alışkanlık edinilmiş olması
Ayak Altında Nasır Tedavi Süreci Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayak altı nasırlarda önem vermeniz nokta kuşkusuz nasır ve nasır etrafının enfeksiyon kapmamış olmasına dikkat etmeniz gerekecektir. Aksi takdirde tedavi süreci sizi yıpratmakla birlikte uzun sürelide tedavisi gerçekleşecektir. Bununla birlikte oluşan nasırların evrelerine göre tedavisini gerçekleştirebilirsiniz. İlk olarak başlangıç kısımında ve ufak çaplı ise, ponza taşı yardımı ile nasırı arındırabilirsiniz. Orta büyüklükte ve ilerlemiş ise bıçak gibi kesici alet ile sağlam olan deriye zarar vermeden nasırı arındırabilirsiniz. Fakat bu işlemde çok dikkat etmeli ve bilinçli bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Aksi takdirde sağlam olan deriye zarar verebilir ve ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Bununla birlikte çok ilerlemiş ise eczanelerden temin edebileceğiniz nasır yakısı ile nasırların yakı içeriğinde bulunan asitler sayesinde eriterek yok edebilirsiniz. Fakat bu yakıları mutlaka nasırın olduğu bölgeye uygulamalısınız. Aksi takdirde sağlam olan derideki hücreleri de yok edebilir. Son olarak şeker hastaları olanlar ayak altında nasır oluşması durumunda mutlaka tedavisini çok erken yaptırmalı ve dikkat etmelidirler. Ayrıca şeker rahatsızlıkları olanlarda ayak altı nasırlar ilerlemiş ise mutlaka doktor kontrolünde tedavisini gerçekleştirmelidirler.
]]>